مقام آمریکایی: واشینگتن برداشتن تحریم‌ها از روی خامنه‌ای را بررسی می‌کند

طرف ایرانی تحریم‌های خامنه‌ای را توهین‌آمیز می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک مقام سابق آمریکایی فاش کرد که دولت جو بایدن در چارچوب مذاکرات برجام، موضوع برداشته شدن تحریم‌ها از روی علی‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را بررسی می‌کند.

به گزارش شبکه آمریکایی NBC گزارش کرد که موضوع برداشته شدن تحریم از روی خامنه‌ای، یکی از مطالبات هیات مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین است و طرف ایرانی این تحریم‌ها را اهانت به تهران می‌داند.
بر همین اساس مذاکره‌کنندگان آمریکایی و ایرانی که به صورت غیرمسقیم در وین، با هم مذاکره می‌کنند، موضوع اقدامات بعدی در دور آینده مذاکرات را با هم مطرح کردند. این موضوع به عنوان بخشی از توافقات گسترده‌تری است که واشینگتن و تهران را به پای‌بندی به برجام باز می‌گرداند.
در سوی دیگر رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران،‌ در مصاحبه‌ای تاکید کرد که واشینگتن تمامی تحریم‌های اعمال شده در دوره ترامپ را لغو نخواهد کرد و اگر توافقی که تهران می‌خواهد به نفع ایالات متحده نباشد، آمریکا از مذاکرات وین خارج می‌شود.
رابرت مالی، در گفت‌وگو با رادیوی دولتی ملی آمریکا «اِن‌پی‌آر»، درباره تاثیر احتمالی رئیس‌جمهور شدن ابراهیم رئیسی، بر مذاکرات برجام، تاکید کرد که «طبق ارزیابی ما، هیچ فرقی نمی‌کند که چه کسی در ایران بر سر کار باشد. دقیقاً به این دلیل که ما به هیچ‌کس در ایران اعتماد نداریم، می‌خواهیم توافقی حاصل کنیم که حداقل یکی از فوری‌ترین مشکلات، یعنی خطر دستیابی ایران به بمب اتم را رفع کند.»
وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه 4 تیر، ادعاهای مقامات ارشد ایران، مبنی بر لغو تحریم‌های این کشور علیه مقامات و شرکت‌های ایرانی را تکذیب کرد و گفت: «تا زمانی‌که درباره همه چیز موافقت نشود، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.»
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه دوم تیر، گفته بود: «مذاکرات وین خیلی پیشرفت کرده است. بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود.»
به گفته واعظی، حدود 1040 تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، طبق این توافق برداشته خواهد شد و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت خامنه‌ای هم توافق شده برداشته شود.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم