اقدامات دوحزبی در آمریکا علیه احیای برجام

سناتورهای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بارها در مخالفت با برجام به رئیس‌جمهوری نامه نوشته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تلاش‌های دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام» تاکنون با واکنش‌های چندین‌باره قانون‌گذاران آمریکایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات روبرو شده است.

به گزارش وبگاه «اخبار واشینگتن درباره خاورمیانه»، این قانون‌گذاران که عموما مخالف یا منتقد بازگشت به برجام هستند نامه‌های متعددی در این خصوص به جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، یا آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نوشته‌اند.
بزرگترین اعتراض قانون‌گذاران آمریکا علیه احیای برجام مربوط به نامه‌ای است که مایکل والتس، نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا و آنتونی براون، نماینده دموکرات مریلند، آن را مطرح کردند و به امضای 140 نماینده از هر دو حزب رسید و در 9 مارس ارسال شد.
قانون‌گذاران آمریکا در 25 مارس هم در نامه‌ای دیگری مخالفت خود را با احیای برجام اعلام کردند. این نامه به رهبری باب منندز، سناتور دموکرات نیوجرسی و لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی مطرح و از سوی 43 سناتور دیگر آن را امضاء شد.
گفتنی است که منندز و گراهام هر دو از مخالفان سرسخت انعقاد برجام در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا بودند.
«کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان» نیز به رهبری مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه تگزاس، نامه‌ای نوشت که به جای مخالفت با کلیت برجام، خواستار «بهبود» شرایط برجام و سخت‌گیری بیشتر بر ایران بود. این نامه که 24 نماینده آن را امضاء کردند، در 11 مارس ارسال شد.
در 6 آوریل نیز چهار سناتور به رهبری جیمز اینهاف، سناتور جمهوری‌خواه اوکلاهما، نامه‌ای به پرزیدنت بایدن نوشتند و در آن مخالفت خود با «هرگونه تلاش برای بازگشت به برجامِ شکست‌خورده» را اعلام کردند.
به گزارش «اخبار واشینگتن درباره خاورمیانه»، همچنانکه تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام نواخت تندتری به خود می‌گیرد، میزان مخالفت‌های دوحزبی در کنگره و سنای آمریکا علیه این اقدام نیز افزایش پیدا می‌کند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم