.
.
.

جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا کماکان طعمه حریق

این آتش‌سوزی از چهارشنبه آغاز شده و تاکنون ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آتش‌سوزی جنگل و مراتع شبلیز واقع در شهرستان دنا در استان «کهگیلویه ‌و بویراحمد»، که روز چهارشنبه سوم تیر آغاز شده، پس از یک بار مهار شدن، دوباره شعله‌ور شده و همچنان در آتش می‌سوزد.

به گزارش منابع محلی، این آتش‌سوزی تاکنون بیش از 50 هکتار از جنگل‌های منطقه که در مکانی صعب العبور واقع شده‌اند را نابود کرده است.

محمد محمدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بامداد امروز حدود ساعت سه آتش‌سوزی درختان و مراتع شبلیز مهار شد اما به دلیل وزش باد شدید این آتش‌سوزی دوباره از ساعت 4 صبح شعله ور شده است.

منابع و سازمان‌های محیط زیستی محلی گزارش داده‌اند که 3 روز است آتش در «کوه پهن» همجوار با منطقه حفاظت «کوه دیل» می‌تازد. شدت گرما، وزش شدید باد، حرارت زیاد ناشی از سوختن بلوطهای خشک و سبز کار مهار آتش را دشوار نموده است.

شش منطقه از عرصه‌های منابع طبیعی بخش دیشموک استان کهگیلویه در 24 ساعت گذشته در آتش زبانه می‌‌کشد.

به گفته مردم مناطق دوتو، دلی کما و سرتلپ، بیش از 50 هکتار در آتش سوخته است.

همچنین در 24 ساعت گذشته برخی از نقاط عرصه‌های منابع طبیعی رودریش، آجم و اولون نیز طعمه آتش شد.

مسئولان منابع طبیعی بخش دیشموک و شهرستان کهگیلویه آمار دقیقی از میزان آتش‌سوزی و خسارت اعلام نکرده‌اند.

پیشتر غلامحسین حکمتیان‌اصل، مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه ‌و بویراحمد از «تحت کنترل»‌بودن آتش گفته بود و اعلام کرد که در صورت ادامه آتش‌سوزی «بالگرد» به منطقه اعزام می‌شود.

با این حال تا روز جمعه، بالگردی برای مهار این آتش‌سوزی به منطقه اعزام نشده و آتش‌سوزی تا بامداد جمعه همچنان ادامه داشته است.

با وجود آنکه هر ساله آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای در کوه‌های زاگرس و مراتع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد اتفاق می‌افتد اما تاکنون تدبیری برای جلوگیری از این آتش‌سوزی‌ها اندیشیده نشده است.

مدیران استانی عمدتا به گزارش‌دادن از شروع و پایان آتش‌سوزی اکتفا می‌کنند و در اکثر مواقع هم اعلام می‌شود که علت آتش‌سوزی‌ها «عوامل انسانی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم