نفتالی بنت: نباید با رژیمی که رئیسی را به ریاست‌جمهوری برگزیده معامله کرد

آمریکا برای مشورت با اسرائیل مذاکرات اتمی ایران را به تعویق می‌اندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با انتشار اخباری درباره هماهنگی اسرائیل و آمریکا درباره توقف و یا تعویق مذاکرات هسته‌ای با ایران، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل گفت با رژیم خشونت‌باری که «ابراهیم رئیسی» را به ریاست‌جمهوری برمی‌گزیند، نباید معامله‌ای صورت گیرد.

یک منبع نزدیک به دولت آمریکا به «جروزالم پست» گفته که واشینگتن قصد دارد برای مشاوره با تل‌آویو روند مذاکرات هسته‌ای با ایران را به تاخیر بیندازد و اسرائیل به این منظور «کارشناسان تحریم» به آمریکا می‌فرستد و اینکه مقامات ایرانی می‌گویند آمریکا می‌خواهد تحریم‌ها را بردارد، «اغراق» است.
این منبع آگاه، روز چهارشنبه 24 ژوئن 2021 اعلام کرد که ایالات متحده مشتاق همکاری نزدیک با اسرائیل در زمینه احیاء توافق هسته‌ای ایران موسوم به «برجام» است، اگرچه این به معنای به تاخیر انداختن جریان مذاکرات با ایران باشد. این منبع تاکید کرد که همکاری دو کشور به احتمال زیاد به اتخاذ مواضع سخت‌گیرانه‌تر توسط آمریکا نسبت به ایران خواهد انجامید.

Advertisement

در همین راستا، دولت جدید اسرائیل که در حال بازبینی سیاست‌های کلی خود در باب چگونگی مقابله با تهدیدهای هسته‌ای و متعارف حکومت ایران است، قصد دارد کارشناسانی به واشینگتن بفرستد تا درباره روش‌های اِعمال موثرتر محدودیت‌های «برجام» بر روی برنامه هسته‌ای ایران، از جمله اینکه کدام تحریم‌ها را می‌توان برداشت و کدام‌ها را باید نگه داشت، به مقامات آمریکایی مشاوره بدهند.
یائیر لاپید، وزیر امور خارجه جدید اسرائیل، روز یکشنبه 27 ژوئن 2021، یعنی یک هفته پس از پایان دور ششم مذاکرات غیرمستقیم ایالات متحده با ایران درباره احیاء «برجام»، با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در رم پایتخت ایتالیا دیدار خواهد کرد.
این اولین سفر خارجی لاپید در مقام وزیر امور خارجه اسرائیل، و اولین دیدار اعضای دولت جدید اسرائیل با دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکاست، که دقیقاً دو هفته پس از پایان دوران نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو و برگزاری مراسم تحلیف دولت جدید اسرائیل صورت می‌گیرد. چگونگی مقابله با تهدیدهای رژیم ایران علیه کشورهای متبوع‌شان محور گفتگوهای میان وزاری خارجه آمریکا و اسرائیل خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم