الجریده: 100 دانشمند و مهندس هسته‌ای ایران از انفجار ناکام کرج جان سالم به در بردند

عاملان حادثه با استفاده از «کواد کوپتر» مجهز به دستگاه منفجره‌کننده بی‌سیم سعی در منفجر کردن بمب داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه کویتی «الجریده» در شماره روز پنجشنبه خود به نقل از یک منبع رسمی ایرانی نوشته که انفجار «خنثی‌شده» روز چهارشنبه دوم تیر ماه در کرج، بیش از 100 نفر از برجسته‌ترین دانشمندان و مهندسان هسته‌ای ایران را هدف قرار داده بود.

این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه در سازمان انرژی اتمی ایران، نوشته است که این انفجار قرار بود توسط بمبى كه در يك ساختمان متعلق به این سازمان در شهر کرج (غرب تهران) کار گذاشته شده بود، صورت بگیرد.

این منبع که نامی از وی برده نشده به «الجریده» گفت که نهادهای امنیتی ایران موفق به کشف بمبی شدند که مدتها قبل در زیر یکی از پایه‌های این ساختمان واقع در منطقه کردان کرج کار گذاشته شده بود.

کردان کرج
کردان کرج

استفاده از کوادکوپتر

این منبع همچنین فاش کرد که «این ساختمان میزبان جلسه‌ای از دانشمندان برجسته هسته‌ای ایران بود و عاملان حادثه با استفاده از «کواد کوپتر» (هواپیمای بدون سرنشین کوچک) مجهز به دستگاه منفجره‌کننده بی‌سیم سعی در منفجر کردن بمب داشتند اما نهادهای امنیتی به وجود این پهپاد کوچک در بالای ساختمان به محض شروع جلسه پی برده و فورا دستور لغو جلسه و تخلیه همه دانشمندان و کارشناسان از محله حادثه شدند.»

این منبع در ادامه توضیح داده که «به محض این که نیروهای امنیتی برای پایین آوردن «کواد کوپتر» شروع به تیراندازی کردند، این پهپاد کوچک بین کابل‌های برق و درختانی که محل را احاطه کرده بودند گیر کرده و عاملان حمله نتوانستند ماموریت خود را عملی کنند و انفجار ناکام ماند.»

به گفته این منبع، «تیم‌های ضد انفجار بلافاصله در محل حادثه حضور یافته و پس از سقوط پهپاد دریافتند که این کواد کوپتر حاوی یک بمب دستگاه بی‌سیم برای منفجر کردن بمب در زیر ساختمان بود که از پیش یا حتی قبل از احداث ساختمان زیر یکی از ستونها کار گذاشته شده بود.»

سانترفیوژهای پیشرفته ایران
سانترفیوژهای پیشرفته ایران

فرار عاملان

این منبع همچنین به روزنامه «الجریده» گفته که نیروهای امنیتی تلاش کردند عاملان این عملیات را که در حال کار گذاری پهپاد کوچک بودند دستگیر کنند اما آنها توانستند از محل حادثه فرار کنند.

گفتنی است که وبگاه «نور نیوز»، نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، صبح روز گذشته، مدعی خنثی شدن «تلاش‌های خرابکارانه» در ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در اطراف کرج شد.

بنا به ادعای نور نیوز، این عملیات هیچگونه خسارت مالی و جانی به‌دنبال نداشت. این خبرگزاری در این باره نوشت: «با توجه به تمهدیدات پیش‌بینی شده در خصوص حفاظت از اماکن متعلق به سازمان انرژی اتمی، اقدام بامداد امروز پیش از آن که صدمه‌ای به ساختمان وارد کند، خنثی شد و خرابکاران در پیگیری برنامه خود با شکست روبرو شدند.»

همزمان، در حادثه‌ای دیگر، خبرگزاری «ایلنا»، از یک حمله پهپادی به «مجموعه دارویی برکت»، زیر مجموعه ستاد اجرایی «فرمان امام» در کردان کرج خبر داد که این خبر از سوی مقامات ایران تایید نشد و این خبرگزاری خبر را از وب‌گاه خود حذف کرد.

روزنامه «جروزالم پست»، شامگاه چهارشنبه 2 تیر، درباره این عملیات گزارش داد که خسارات سنگینی در پی داشته و به کارخانه تولید قطعات سانتریفیوژها آسیب جدی وارد شده است.

«جروزالم‌ پست»، گفته به اسنادی دست یافته که وضعیتی خلاف ادعای مقامات ایران در رابطه با عملیات روز گذشته در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، روزنامه «نیویورک تایمز» روز گذشته به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت که ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است.

بنا بر این گزارش، این تاسیسات در بین فهرست اهداف پیشنهادی اسرائیل برای حمله بود که اوایل سال 2020 به دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا ارائه شده بود.

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها روی میز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید