گروه‌های کارگری جدیدی به اعتصابات سراسری در ایران پیوستند

پالایشگاه تهران، 700 کارگر معترض را اخراج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روز چهارشنبه دوم تیرماه، اعتصاب سراسری کارگران بخش‌های صنعت، نفت و گاز ایران برای دومین روز متوالی ادامه داشت و ابعاد جدیدی به خود گرفت. کارگران پالایشگاه ماهشهر، کارکنان نیروگاه رامین اهواز، شرکت ستاره نفت دماوند، نیروگاه بوستان و عسلویه، شرکت اندیکای صنعت آسیا، پارس کیهان و کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران به آن پیوستند.
از سوی دیگر، پالایشگاه تهران بنابه ویدئوهای منتشر شده و گفته‌های کارگران در شبکه‌های اجتماعی، 700 نفر از کارگران معترض به وضعیت معیشت خود را بدون هیچ توضیحی اخراج کرده است. در برخی ویدئوها، کارگران با نشان دادن «برگه اخراج خود» خواهان «حمایت مردم ایران از حرکت اعتراضی آنان شدند».
در همین راستا، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه با صدور بیانیه‌ای، از اعتصاب سراسری جاری کارگران کشور اعلام حمایت کردند. کارگران این شرکت برای چند سال، با فرآیند واگذاری غیر اصولی و مغایر با تمام معاهدات بین‌المللی و قوانین داخلی کار به بخش خصوصی «رانت‌خوار» مخالفت می‌کنند و خواهان مدیریت و نظارت شورایی کارگران هستند. آنها طی سال‌های گذشته، با شدیدترین فشارهای زندگی، زندان و اخراج از سوی نظام جمهوری اسلامی مواجه بودند.

اعتراف کمیسیون انرژی مجلس به تبعیض در پرداخت حقوق


بنا به گزارش «نفت‌آنلاین»، کمیسیون انرژی مجلس در روز سه‌شنبه اول تیر جلسه ای درباره «موضوع دریافتی کارکنان عملیاتی صنعت نفت روی سکوهای نفتی و در شرایط کاری سخت» داشت که این اقدام، اشاره‌ای ضمنی به خواست اعتصاب‌کنندگان بخش صنعت نفت دارد.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره این جلسه به وب‌سایت نفت‌آنلاین گفته «دریافتی کارکنان صنعت نفت نباید تبعیض‌آمیز باشد و نباید مدیران تهران‌نشین و خوش‌نشین حقوق‌های بالا دریافت کنند و برخی دیگر از کارکنان صنعت با وجود شرایط کاری بسیار سخت حقوق خوبی دریافت نکنند».
شایان ذکر است که کمیسیون انرژی مجلس و مسؤولین وزارتخانه‌های مربوط به بخش‌های صنعت، نفت و گاز پیشتر نیز چنین سخنانی ایراد کرده بودند، اما گام مؤثری برای رفع مشکلات کارکنان و کارگران انجام ندادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم