.
.
.

واعظی: بر رفع تحریم 1040 فرد و نهاد از جمله دفتر رهبری توافق شد

واعظی: بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، گفت که در جریان مذاکرات وین، توافق شده تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برداشته شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه 2 تیر، در حاشیه جلسه هیئت دولت در رابطه با نهایی شدن متن توافق مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: «مذاکرات خیلی پیشرفت کرده است. بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود.»

به گفته واعظی، حدود 1040 تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، طبق این توافق برداشته خواهد شد و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت خامنه‌ای هم توافق شده برداشته شود.

او افزود: «الان بحثی در رابطه با بانک، بیمه، نفت و کشتیرانی نداریم. همه این‌ها توافق شده است.»

تا کنون هیچ یک از مقامات خارجی مشارکت‌کننده در مذاکرات وین در مورد این مساله اظهار نظر نکرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، آبان سال 98، 9 شخص حقیقی مرتبط با رهبر جمهوری اسلامی ایران، و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح را تحریم کرد. مجتبی خامنه‌ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی، محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر، وحید حقانیان معاون «امور ویژه» بیت، ابراهیم رئیسی، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل خامنه‌ای و غلامعلی حداد عادل مشاور رهبر جمهوری اسلامی در این فهرست از تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

مقامات جمهوری اسلامی تا کنون بارها از رسیدن به توافق‌هایی برای رفع تحریم‌ها خبر داده‌اند. پیشتر حسن روحانی مدعی شد که در جریان مذاکرات هسته‌ای وین بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است.

عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در وین هم در روز پایانی از دور ششم مذاکرات گفته بود: «روزهای فشرده و کار بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و الان در موقعیتی هستیم که تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است.»

همزمان برخی منابع دیپلماتیک گفته‌‌اند که تحریم‌های آمریکا علیه خامنه‌ای و نزدیکان او به «مسئله‌ای بحث‌برانگیز» در مذاکرات وین تبدیل شده است.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه 20 ژوئن 2021، در گفت‌وگو با «‌ای‌بی‌سی‌نیوز»، گفت که در مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران، هنوز اختلافات زیادی میان این کشور و قدرت‌های جهانی وجود دارد و افزود: «هنوز فاصله زیادی وجود دارد که باید درباره برخی موضوعات اساسی از جمله تحریم‌ها و تعهدات هسته‌ای ایران، طی شود.»

تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین انجام شده و قرار است در چند روز آینده دور هفتم این مذاکرات پیگیری شود.

خامنه‌ای، لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌ها را پیش شرط بازگشت ایران به تعهدات برجامی عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم