هشدار کمیسر عالی حقوق بشر درباره افزایش اعدام‌ها در میان اقلیت‌ها در ایران

میشل باشله: از 267 اعدام سال 2020، تنها 91 مورد اعلام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه در سخنان خود در افتتاحیه نشست شورای حقوق بشر گفت که معترضان، فعالان مدنی، وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران مورد آزار، تهدید، خشونت، بازداشت‌های فله‌ای، محاکمه و اعدام قرار می‌گیرند.

باشله گفت آخرین گزارشی که درباره اوضاع حقوق بشر در ایران به دبیرکل سازمان ملل تقدیم کرده، «آینده مخوف حقوق بشر» ملت ایران با همه ادیان، نژاد وجنسیت‌هایش را نشان می‌دهد.

اما نماینده ایران در سازمان ملل در پاسخ به اظهارات باشله ادعا کرد که «گزارش شورای حقوق بشر علیه ما کاملا سیاسی‌زده است.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت که این گزارش دوره زمانی ابتدای ژوئن 2020 تا 12 مارس 2021 را در برمی‌گیرد و «افق‌های مخوفی برای مردان و زنان ایرانی از همه ادیان، نژادها و طبقه‌های اجتماعی ارائه می‌کند. مایه تاسف است که چارچوب مشارکت سیاسی در ایران با معیارهای بین‌المللی همخوانی ندارد.»
در این بیانیه تاکید شده که شورای حقوق بشر سازمان ملل آماده همکاری با مقامات ایرانی برای تاسیس نهادهایی در این کشور است که حقوق بشر را به شکل بهتری تضمین می‌کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «فروپاشی اوضاع اقتصادی منجر به نارضایتی و اعتراضات شده و از سوی دیگرمقامات ایرانی در صحنه سیاسی هم نشان دادند خواهان اجرای اصلاحات معنادار نیستند.»

در این بیانیه همچنین آمده است که «براساس قانون حقوق بشر، تحریم‌ها مسئولیت را از روی دوش رژیم ایران برای جلوگیری از انتشار کرونا، از جمله در زندان‌ها و درمان زندانیان مبتلا بر نمی‌دارد.»

باشله به نگرانی شدید دبیرکل سازمان ملل درباره اعدام‌های گسترده در ایران برای انواع جرایمی که براساس قانون بین‌المللی جرایم خطرناک به شمار نمی‌آیند، اشاره کرد. باشیله گفت بسیاری از این احکام اعدام براساس اعترافات اجباری و اخذ شده زیر شکنجه صادر می‌شود.

کمیسر عالی حقوق بشر گفت در سال 2020 علی‌الاقل 267 در ایران اعدام شدند ولی تنها 91 مورد اعلام شد. در سال 2021 هم 95 نفر اعدام شدند. بر اساس این آمار 80 کودک در صف اعدام قرار دارند 4 نفر از آنها در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند.

باشله در این بیانیه درباره افزایش اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر و به ویژه در میان اقلیت‌های قومی کرد، عرب و بلوچ هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم