.
.
.

روحانی: علت مشاركت پايين در انتخابات اقتصادى نبود

روحانی: در سیستان و بلوچستان هم معیشت خوب نیست اما در آنجا مشارکت بیشتر بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با نادیده گرفتن بحران‌های اقتصادی و تاثیر آن بر انتخابات اخیر، گفت که دلیل مشارکت 48 درصدی در انتخابات ریاست جمهوری، از نظر او روشن است و مشکلات اقتصادی، دلیل اصلی کاهش مشارکت نبوده است.

روحانی، صبح امروز(چهارشنبه) 2 تیر، در جلسه هیئت دولت بدون اشاره به دلایل اصلی کاهش مشارکت مردم در انتخابات 1400 گفت:‌ «بیخودی برای مشارکت کم مردم در انتخابات علت درست نکنیم.»

در حالی که کارگران و کارکنان بخش‌های مختلف صنایع و سازمان‌های دولتی در ماه‌های اخیر در اعتراض به شرایط دشوار معیشتی و حقوق معوق خود، پیوسته دست به اعتصاب می‌زنند، روحانی تاخیر در پرداخت‌ها به‌دلیل مشکلات اقتصادی را انکار کرد و گفت:‌ «ما در این دولت نگذاشتیم پرداخت حقوق و بسته‌های کمک معیشتی یک روز به تاخیر بیفتد.»

رئیس جمهوری ایران در ادامه مدعی شد که دولت او کشور را برای اولین بار در تاریخ بدون نفت اداره کرده است.

گفتنی است که در دو دولت روحانی ارزش ریال ایران به شدت سقوط کرد و نرخ تورم رکوردهای جدیدی در تاریخ معاصر ایران برجای گذاشت. افزون بر آن اصرار بر سیاست‌های تنش‌آمیز منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی و اتمی شرایط سختی را بر مردم ایران تحمیل کرد.

رئیس دولت دوازدهم، با استناد به آمارهای دولتی، ادامه داد: «مثلا بگوییم مردم زندگی‌شان سخت بود و نیامدند. اتفاقا وضع مردم سیستان و بلوچستان که از همه سخت تر است در آنجا مشارکت بیشتر بوده.»

این در حالی است که از میان 59 میلیون و 310 هزار و 307 نفر واجد شرایط، 28 میلیون و 933 هزار و 4 نفر به پای صندوق‌های رفتند که طبق همین آمارهای «رسمی» میزان مشارکت 48.8 درصد برآورد شده که پایین‌ترین میزان در چهار دهه عمر جمهوری اسلامی است.

با وجود اعلام «حرام‌بودن» رای سفید توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حدود 4 میلیون رای باطله در این دوره به صندوق‌ها انداخته شد.

بسیاری از معترضان به این روند انتخابات، معتقدند که حدود 14 درصد رای باطله را نباید جزو مشارکت‌کنندگان آورد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه 28 خرداد، در فضایی کاملا سرد و با تحریم طیف گسترده‌ای از شهروندان داخل و خارج ایران برگزار شد.

بر اساس گفته وزارت کشور ایران، ابراهیم رئيسی با کسب 17 میلیون و 926 هزار و 345 رای در این انتخابات به پیروزی رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم