عفو بین‌الملل: اعدام حسین شهبازی را متوقف کنید

حسین شهبازی در زمان ارتکاب جرم 17 سال سن داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش سازمان عفو بین‌المللی مقامات ایران برنامه ریزی کرده‌اند که جوان 20 ساله‌ای به نام حسین شهبازی را به اتهام ارتکاب قتل در زمانی که تنها 17 سال سن داشته، در روز 7 تیر 1400 اعدام کنند. بخشی از ادله‌ی محکومیت وی شامل «اعترافاتی» می‌شود که از طریق شکنجه به دست آمده است.
دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل، در واکنش به این موضوع گفت:«مقامات ایران باید بلافاصله اعدام حسین شهبازی را که برای تاریخ 7 تیر 1400 برنامه‌ریزی شده ‌است، متوقف کنند. استفاده از مجازات اعدام علیه فردی که در زمان وقوع جرم کودک بوده است، در قوانین بین‌المللی حقوق بشر ممنوع شده و ناقض تعهدات بین‌المللی ایران است. اجرای حکم اعدام حسین شهبازی تهاجمی فجیع به حقوق کودک خواهد بود و عدالت را یکسره به سخره می‌گیرد».
حسین شهبازی در تاریخ 9 دی 1397 دستگیر و در 23 دی 1398در پی محاکمه‌ای ابهام‌برانگیز و غیرشفاف، از سوی شعبه 3 دادگاه کیفری یک استان فارس به مرگ محکوم شد. او پس از دستگیری‌اش به مدت 11 روز از دسترسی به وکیل و نیز خانواده خود محروم بوده و در بازداشتگاه آگاهی شیراز تحت شکنجه و بازجویی قرار داشت.
بنا به گزارش عفو بین‌الملل، بخشی از ادله‌ی محکومیت وی شامل «اعترافاتی» می‌شود که بنا به گفته خودش از طریق شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز در بازداشتگاه آگاهی از وی گرفته شده است.
این نهاد بین‌المللی حقوق بشر با بررسی حکم صادر شده برای حسین شهبازی از سوی «شعبه 3 دادگاه کیفری یک استان فارس» می‌گوید:«مقامات قضایی تصدیق کرده‌اند که وی هنگام وقوع جرم زیر 18 سال سن داشته، اما اظهار کرده‌اند که وی، طبق ارزیابی سازمان پزشکی قانونی، از رشد و کمال عقلی برخوردار بوده است».
سازمان عفو بین‌الملل همچنین یادآور شد که حکومت جمهوری اسلامی ایران همچنان از مجازات اعدام علیه افرادی که به هنگام وقوع جرم زیر 18 سال سن داشته‌اند، استفاده می‌کند، امری که ناقض تعهدات این کشور تحت میثاق‌ بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و نیز کنوانسیون حقوق کودک است. مقامات ایران در سال میلادی 2020، حداقل 3 نفر را که در زمان وقوع جرم کودک بودند، اعدام کردند و در حال حاضر نیز ده‌ها فرد که در زمان وقوع جرم کودک بوده‌اند را در صف اعدام نگه داشته است.
طبق آمارهای رسمی جمهوری اسلامی، حکومت ایران در سال 2020 حداقل 246 نفر را اعدام کرد و به این ترتیب در جایگاه دومین مجری بزرگ اعدام در جهان قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید