رکورد نرخ تورم در 25 سال گذشته در ایران شکسته شد

خلاف ادعای حکومت، نرخ تورم 43 درصدی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مرکز آمار ایران، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود خبر داد که نرخ تورم خردادماه در این کشور در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 43 درصد افزایش یافته است. این رقم بالاترین میزان تورم سالانه در ایران در 25 سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» و بنابر اعلام مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص مصرف‌کننده در خرداد 1400، آمار نشان می‌دهد که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن یعنی تورم سالانه، روند افزایشی داشته و 43 درصد گزارش شده است.
این افزایش در حالی رخ می‌دهد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در آستانه سال خورشیدی جدید اعلام کرد که «تورم را کنترل کردیم و نگذاشتیم اوضاع کشور ونزوئلایی شود».
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای نیز که در اردبیهشت ماه اندکی کاهش یافته بود، بار دیگر روند افزایشی گرفته و به 47.6 درصد رسیده است. برای محاسبه تورم نقطه به نقطه، شاخص قیمت اردیبهشت 1400 (میانگین قیمت سبد خانوار) به شاخص قیمت مدت مشابه سال قبل، یعنی شاخص قیمت در اردیبهشت 99 مقایسه می‌شود.
دولت جمهوری اسلامی در برخی حالت‌ها که وضعیت تورم نقطه‌ای قابل تعمیم به 12 ماه سال نیست، از این روش استفاده کرده است. اما در صورتی که نرخ تورم سالیانه کمتر از نرخ تورم نقطه‌ای بوده است، از ارقام تورم سالیانه استفاده می‌کند.
در ارقام جدید مرکز آمار ایران از تورم اقتصادی در کشور، بالاترین نرخ تورم به گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیت» تعلق دارد.
این رشد نرخ تورم سالیانه در ایران، در حالی به‌وقوع می‌پیوندد که بر اساس گزارش روزنامه «دنیای اقتصاد» در خرداد 99، هدف تورمی بانک مرکزی ایران به ریاست عبدالناصر همتی، نامزد شکست خورده انتخابات اخیر، 22 درصد بوده است. اما اکنون رقم تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، 21 درصد بیش از چارچوب هدف‌گذاری شده نرخ تورم از سوی بانک مرکزی درآمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم