ربیعی: احیای برجام به سیاست داخلی و نتایج انتخابات ربطی ندارد

دولت روحانی می‌کوشد پیش از واگذاری قدرت به رئیسی مذاکرات وین را به سرانجام برساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی با اشاره به دیدار حسن روحانی و ابراهیم رئیسی روسای جمهوری کنونی و بعدی ایران تصریح کرد که مذاکرات برجام مستقل از شرایط سیاسی داخلی و نتایج انتخابات است.

ربیعی، سه‌شنبه 1 تیر، در نشست خبری خود به دیدار روحانی و رئیسی پس از مشخص شدن نتایج انتخابات اشاره کرد و گفت: «در این دیدار در خصوص چگونگی ادامه کار و برنامه گروه مذاکره کننده برجام، صحبت‌هایی انجام شد.»

او افزود: «دیروز هم از آقای ظریف همراه با مذاکره کنندگان اصلی برای دیدار (با رئیسی) دعوت شد.»

رئیسی، در اولین گفت‌وگوی خبری خود تاکید کرد که می‌کوشد ارتباط اقتصاد با برجام را قطع کند. این اظهارات او مخالفتش با روند مذاکرات کنونی وین برداشت شد.

علی ربیعی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه دولت روحانی این است که نهایی‌سازی برجام را به دولت بعد بسپارد یا در روزهای باقی مانده به فرجام برساند، گفت: «این هم از موضوعاتی بود که در مذاکره دو رییس جمهور فعلی و بعدی بحث و بررسی شد. این تصمیم در حقیقت تصمیمی نیست که این دولت یا دولت بعد بگیرد.»

پیشتر جوزف بورل، نماینده اروپا در سیاست خارجی گفته بود: «ما امیدواریم که نتایج انتخابات تاثیری در پیشرفت مذاکرات وین نداشته باشد».

سخنگوی دولت روحانی با تاکید بر این که خطوط اصلی مذاکرات را رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند، اظهار داشت: «از آغاز رقابت‌های انتخاباتی تکرار کرده‌ایم که مذاکرات احیای برجام ارتباطی به سیاست داخلی و نتایج انتخابات ندارد.»

رهبر جمهوری اسلامی پیش از آغاز مذاکرات وین خواستار لغو همزمان و قابل راستی‌آزمایی همه تحریم‌ها شد. در مقابل ایالات متحده اصرار بر لغو موقت برخی تحریم‌ها دارد و بازگشت ایران به همه تعهدات برجامی را خواستار شده است.

ربیعی در ادامه نشست خبری خود با تکرار ادعای دیگر مقامات ایرانی درباره توافق قریب الوقوع در مذاکرات وین، تصریح کرد: «در حال حاضر تقریباً درباره همه اختلافات مهم طرفین، تفاهم کلی صورت گرفته و اسناد مربوطه آماده شده است. اکنون به یک متن روشن و فاقد ابهام در همه کارگروه‌ها رسیده‌ایم. آن‌چه باقی ‌مانده بیش از آن‌که به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی همه طرف‌ها است.»

ربیعی ادامه داد: «اگر تصمیمات سیاسی اخذ شود می‌توان امیدوار بود و هیچ بعید نیست که وارد دور پایانی گفت‌وگوها شویم.»

بر خلاف اظهارات ربیعی، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، فاش کرد که در مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران، هنوز اختلافات زیادی میان این کشور و قدرت‌های جهانی وجود دارد.

سالیوان یک‌شنبه گذشته در گفتگو با «‌ای‌بی‌سی‌نیوز» گفت: «هنوز فاصله زیادی وجود دارد که باید درباره برخی موضوعات اساسی از جمله تحریم‌ها و تعهدات هسته‌ای ایران، طی شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید