وزارت بهداشت: 39 درصد شهرهای ایران در وضعیت «بحرانی» کرونا قرار دارند

کمتر از یک میلیون نفر در ایران هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که 448 شهر ایران در وضعیت قرمز، نارنجی و زرد قرار دارند که این تعداد 39 درصد کل شهرهای این کشور را شامل می‌شود. بنا به این گزارش در 24 ساعت گذشته، 136 شهروند ایرانی جان خود را در اثر کرونا از دست داده‌اند و 10 هزار و 485 نفر هم به شمار مبتلایان افزوده شد.
با این حساب، بر اساس آمار رسمی، شمار کل جان‌باختگان در اثر بیماری کرونا در ایران به 83 هزار و 101 نفر رسیده و مجموع بیماران کووید19 از مرز سه میلیون و 105 هزار و 620 نفر گذشت.
این در حالی است که قبلا سازمان نظام پزشکی ایران اعلام کرده بود، براساس «گزارش‌های میدان کادر درمان» و «بررسی آمار دفن شدگان» آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا، سه تا چهار برابر آمار رسمی است.
پیشتر حسن قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در این‌باره گفته بود:« وزارت بهداشت صرفاً مواردی را که تست مثبت دارند، در آمار فوت‌شدگان محسوب می‌کند و فوت‌هایی که بر اساس یافته‌های پاراکلینیکی و بالینی رخ می‌دهد و بر تیم درمان کاملاً محرز است، در لیست فوتی‌های وزارت بهداشت قرار نمی‌گیرند».

فقط کمتر از یک میلیون نفر کاملا واکسینه شدند

براساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، تاکنون حدود 5 میلیون و 335 هزار و 753 نفر در سراسر کشور واکسن زدند که از این میان فقط 936 هزار و 350 نفر هر دو دوز خود را دریافت کردند.
شایان ذکر است که وزارت بهداشت ایران از واکسن مشابه «شرکت چینی سینوواک» استفاده می‌کند که امتیاز آن در اختیار شرکت «شفافارمد» با نظارت بنیاد «برکت» ستاد اجرائی فرمان امام قرار دارد. این واکسن ایرانی، از ویروس کرونای غیرفعال ساخته شده که کلیه مراحل تست آزمایشگاهی و انسانی آن در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.
اما با وجود همین واکسن سؤال‌برانگیز، در هفته‌های گذشته با اعلام خبر رسمی اتمام ذخیره‌ واکسن کرونای کووبرکت در چندین شهر، هم‌چنین نبود واکسن کافی برای تزریق دوز دوم، بسیاری از شهروندان دچار نگرانی و سردرگمی شده‌‌اند.
به تازگی وزیر بهداشت ایران، به شهروندان کشور قول داد که این واکسن را به موقع در اختیار آنها قرار خواهد داد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم