هشدار دیپلمات‌های غربی به تهران:‌ مذاکرات نمی‌تواند به‌طور نامحدود ادامه یابد

گفت‌وگوها پس از 10 روز از سر گرفته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقامات غربی، روز یکشنبه 20 ژوئن، به تهران هشدار دادند که مذاکرات برای احیای برجام در وین نمی‌تواند به‌طور نامحدود ادامه یابد.

به گزارش‌ خبرگزاری «رویترز»، انتخابات ریاست جمهوری در ایران که به پیروزی ابراهیم رئیسی منجر شد، وقفه‌ای در مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به وجود آورده است و همین مساله باعث شده تا مقامات غربی به ایران هشدار دهند.

Advertisement

از سرگیری گفت‌وگوها پس از 10 روز

در حالی که هیچ یک از شرکت کنندگان، دیروز به‌طور رسمی زمان آغاز مجدد مذاکرات را تأیید نکردند، طبق آنچه خبرگزاری «رویترز» روز دوشنبه گزارش داد، دو منبع غربی انتظار داشتند که مذاکرات وین پس از حدود ده روز از سر گرفته شود.

این گزارش در حالی منتشر شده که دیپلمات‌‌های ایرانی و اروپایی پیشتر گفته‌‌ بودند از آنجا که مذاکرات به مراحل سرنوشت‌ساز خود رسیده است هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت کشورهای خود بازگشته‌اند.

دور ششم مذاکرات وین از روز شنبه هفته پیش در راستای پنج دور گذشته و با هدف بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز شد و عصر یکشنبه به پایان رسید. این دور از گفت‌و‌گوها با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران همزمان شد.

ابراهیم رئیسی، پیروز این انتخابات در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که در تلاش برای رفع تحریم‌های آمریکا «یک لحظه وقت تلف نخواهد کرد.»

او در سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص توافق هسته‌ای گفته بود: «صریح بگویم، ما به برجام به‌عنوان یک قراردادی که مقام معظم رهبری آن را با 9 بند تایید کردند حتماً به‌عنوان یک قرارداد و تعهدی که همه دولت‌ها باید به آن پایبند باشند، پایبند هستیم.»

خامنه‌ای تصمیم‌گیرنده نهایی

مقامات غربی و ایرانی به «رویترز» گفته‌اند که روی کار آمدن رئیسی به احتمال زیاد موضع ایران را در مذاکرات تغییر نخواهد داد، چراکه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حرف آخر را درباره این موضوع می‌زند.

خامنه‌ای پیش از این به هیئت مذاکره کننده ایرانی هشدار داده بود که هدف طرف غربی «فرسایشی کردن» مذاکرات است.

در این وجود، برخی از منابع وابسته به جمهوری اسلامی به «رویترز» گفته‌اند که با روشن شدن نتیجه انتخابات احتمال می‌رود که مذاکرات وین تسریع شود تا توافق نهایی پیش از تحویل قدرت به ابراهیم رئیسی انجام شود.

در همین راستا، یک منبع آگاه ایرانی از مذاکرات وین به «رویترز» گفت که اگر توافق تا پیش از پایان دولت حسن روحانی انجام شود، تندروها در آینده نمی‌توانند از رئیسی به‌دلیل امتیاز دادن به غرب انتقاد کنند و در صورت بروز مشکلات مربوط به توافق، روحانی را مقصر می‌دانند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در گفت‌وگویی با شبکه «ای‌بی‌سی»، گفت با اینکه هنوز در «مسائل محوری مانند تحریم و تعهداتی که ایران باید بدهد» راه «نسبتا درازی» باید طی شود، ولی مسیر درستی در پیش است و «باید دید رهبران ایران آماده اتخاذ تصمیم‌های سخت هستند.»

او در رابطه با به قدرت رسیدن رئيسی گفت که آمریکا در این زمینه نگرانی ندارد چراکه در نهایت این خامنه‌ای است که باید تصمیم نهایی را بگیرد، نه رئیس جمهوری ایران.

بیشترین بازدید موضوعات مهم