.
.
.

رئیسی: مدافع حقوق بشرم؛ مسائل منطقه‌ای و موشکی قابل مذاکره نیست

رئیسی تاکید کرد که با رئیس جمهور آمریکا دیدار نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، در اولین نشست خبری خود پس از انتخابات جنجالی 1400، در پاسخ به سوالی درباره قرار دادن نامش در لیست تحریم‌ها به‌دلیل نقشش در اعدام‌های دسته جمعی سال 67، گفت که او «همواره مدافع حقوق بشر» بوده است.

رئیسی همچنین درباره مذاکرات جاری با آمریکا خواستار بازگشت واشینگتن به برجام شد اما گفت که تهران در مسائل منطقه‌ای و پرونده موشکی مذاکره نخواهد کرد.

رئیسی، دوشنبه 31 خرداد، در حضور خبرنگاران با انکار گذشته خویش در کسوت «عضویت کمیته مرگ»، خود را مدافع حقوق بشر دانست و گفت: «همیشه مدافع حقوق مردم بودم و حقوق بشر را همواره به‌عنوان یک محور دنبال کرده‌ام.»

او افزود: «افتخار می‌کنم در کسوت دادستان همیشه از حقوق و امنیت و آسایش مردم دفاع کرده‌ام. امروز هم در جایگاه ریاست جمهوری خود را موظف به حفاظت از حقوق بشر می‌دانم.»

رئیسی در سال 67، عضو کمیته موسوم به «کمیته مرگ» بود که دستور به اعدام هزاران زندانی سیاسی محبوس در زندان های جمهوری اسلامی داد. حسینعلی منتظری، جانشین عزل شده روح الله خمینی، اولین رهبر جمهوری اسلامی، رئیسی و دیگر همکاران او در کمیته مرگ را روسیاهان تاریخ ایران نامیده بود.

رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره امکان دیدارش با رئیس جمهوری آمریکا برای حل مسائل و مشکلات میان دو کشور چنین دیداری را رد کرد و گفت: «به آمریکا که برجام را نقض کردند تاکید می‌کنیم براساس برجام همه تحریم‌ها را لغو کنید.»

او با تکرار خواسته خامنه‌ای از مذاکرات کنونی وین گفت: «رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور سیاست خارجی دولت آینده خواهد بود.»

رئیس جمهوری جدید ایران با انتقاد از مواضع اروپا، آنها را به دنباله‌روی از آمریکا متهم کرد و اظهار داشت: «به اروپایی‌ها هم می‌گویم تحت تاثیر فشارها و سیاست‌های آمریکایی‌ها قرار نگرفته و به تعهدات خود عمل کنید.»

تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین انجام پذیرفته و قرار است در چند روز آینده دور هفتم این مذاکرات پیگیری شود. رهبر جمهوری اسلامی لغو همه تحریم ها و راستی‌آزمایی آنها را پیش شرط بازگشت ایران به تعهدات برجامی عنوان کرده است.

رئیسی درباره مذاکرات وین و تیم کنونی مذاکره کننده ایرانی خاطر نشان کرد: «تیم مذاکره کننده هسته‌ای گزارش‌ها را به ما داده‌اند. تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کار را دنبال می‌کنند و تیم سیاست خارجی من در حال بررسی تیم فعلی هستند.»
او‌ سیاست خارجی دولت خود را مستقل از برجام عنوان کرد و گفت: «سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام هم محدود نخواهد شد.»

رئیسی با انتقاد ضمنی از روند گفتگوهای برجامی دولت روحانی افزود: «وضعیت اقتصادی مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم و اجازه نمی‌دهیم مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد بلکه هر نشست باید همراه با نتیجه باشد و باید آورده‌ای برای ملت داشته باشد.»

پیشتر برخی مقامات اروپایی از پیروزی تندروها در انتخابات ایران و تاثیر آن بر مذاکرات اتمی وین ابراز نگرانی کرده بودند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه 28 خرداد، برگزار شد و بنا به گزارش رسمی وزارت کشور ایران، رئیسی در کم‌رونق‌ترین انتخابات ایران با 17 میلیون و 926 هزار و 345 رای پیروز انتخابات شد.

کار دولت دوازدهم به ریاست حسن روحانی، در تاریخ 12 مرداد پایان می‌یابد و دولت رئیسی از 13 مرداد پس از برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف شروع به فعالیت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم