.
.
.

وزارت خارجه ایران ادامه مذاکرات هسته‌ای در دولت آینده را تایید نکرد

دولت روحانی می‌کوشد پیش از تحویل قدرت به رئیسی مذاکرات را به سرانجام برساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به این که تلاش مذاکره کنندگان ایران اتمام مذاکرات در دولت روحانی است، اظهار داشت ممکن است دور بعدی مذاکرات اتمی آخرین دور از این گفت‌وگوها باشد.

خطیب زاده، دوشنبه 31 خرداد، در نشست خبری با خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که امکان توافق در همین دولت وجود دارد، گفت: «دیپلمات‌ها خوشبین هستند ولی برای قضاوت زود است. باید دید آیا تصمیم‌های سیاسی در همه طرف‌ها گرفته می‌شود یا خیر.»

او با اشاره به این که ممکن است دور بعدی مذاکرات آخرین دور باشد، به آماده بودن متن نهایی توافق اشاره کرد و افزود: «به متن روشنی در همه مسائل رسیدیم. آنچه باقی مانده نیازمند تصمیم سیاسی از سوی همه طرف‌ها است. اگر این تصمیم سیاسی اخذ شود، می‌توان امیدوار بود که در دور پایانی مذاکرات هستیم. عراقچی در تهران است و گزارش‌های خود را خواهد داد.»

بر خلاف خوشبینی این مقام ایرانی، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، یکشنبه 20 ژوئن 2021 فاش کرد که «در مذاکرات وین هنوز فاصله زیادی میان ایران و قدرت‌های جهانی وجود دارد که باید درباره برخی موضوعات اساسی از جمله تحریم‌ها و تعهدات هسته‌ای ایران، طی شود.»

پیش از این عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران مدعی شده بود که اسناد توافق آماده شده است.
عراقچی در پایان دور ششم مذاکرات گفت: «امروز، روز آخر از دور ششم مذاکرات است. روزهای فشرده و کار بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و الان در موقعیتی هستیم که تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است.»

خطیب‌زاده درباره تشکیل «کمیته تطبیق» درباره موضوع برجام خاطرنشان کرد: «این مسئله تایید می‌شود. شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته این کمیته باشد و بعد براساس گزارش آنها تصمیم‌گیری خواهد شد. اعضای آن از مجلس، دولت و شورای عالی امنیت ملی هستند. تطبیق در مورد جزییات توافق در آنجا انجام می‌شود.»

ادامه عدم دسترسی آژانس به سایت‌های اتمی ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تایید توقف بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات اتمی ایران درباره اظهارات رافائل گروسی درباره دسترسی‌های آژانس گفت: «تمامی دسترسی‌های فراپادمانی متوقف شده ولی آنها دسترسی‌های پادمانی را دارند. اگر به توافق برسیم فیلم دوربین‌ها در اختیارشان قرار می‌گیرد.»

ایران و آژانس توافق کردند که تا سوم تیر توافقنامه موقت فی‌مابین را ادامه بدهند. بر اساس این توافق ایران دسترسی آژانس به محتوای دوربین‌های مستقر در سایت‌های اتمی خود را ممنوع کرده و تهدید کرده است در صورت عدم لغو تحریم‌ها محتوای دوربین‌ها را محو خواهد کرد.

ایران: سیاست‌ها تغییر نخواهند کرد

خطیب‌زاده درباره تغییر سیاست‌های ایران با رییس‌جمهور شدن رییسی تصریح کرد: «سیاست‌های ایران در حوزه‌های مختلف در سطوح عالیه تصمیم‌گیری می‌شود که نشان دهنده استمرار سیاست‌ها است.»

پیشتر جیک سالیوان درباره تغییر رئیس جمهوری در ایران گفته بود که تصمیم‌گیری درباره توافق هسته‌ای ارتباط چندانی با رئیس‌جمهوری جدید ایران ندارد و «گمانه‌زنی درخصوص متغیرهای داخلی ایران درخصوص چنین مسئله‌ای دشوار است. تصمیم نهایی درخصوص احتمال بازگشت به توافق را رهبر ایران می‌گیرد.»

به گزارش‌ خبرگزاری «رویترز»، انتخابات ریاست جمهوری در ایران که به پیروزی ابراهیم رئیسی منجر شد، وقفه‌ای در مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به وجود آورده است و همین مساله باعث شده تا مقامات غربی به ایران هشدار دهند.

دور ششم مذاکرات وین از روز شنبه هفته پیش در راستای پنج دور گذشته و با هدف بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز شد و عصر یکشنبه به پایان رسید. این دور از گفت‌و‌گوها با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران همزمان شد.

ابراهیم رئیسی، پیروز این انتخابات در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که در تلاش برای رفع تحریم‌های آمریکا «یک لحظه وقت تلف نخواهد کرد.»

دو منبع غربی پس از پایان دور ششم مذاکرات به خبرگزاری «رویترز» گفتند که مذاکرات وین پس از حدود ده روز از سر گرفته خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم