خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی خواستار عدم لغو تحریم رئیسی شدند

خانواده قربانیان، رئیسی را یکی از عاملین کشتار پرواز اوکراینی خواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی، در بیانیه‌ای با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری منتخب جمهوری اسلامی ایران، او را یکی از عاملین کشتار پرواز PS752 خواند.

اعضای این انجمن، رئیسی را به‌دلیل عضویت در شورای عالی امنیت ملی ایران در زمان حمله موشکی سپاه به هواپیما، یکی از مقصرین اصلی این فاجعه خواندند.

Advertisement

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «امام خمینی» تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

اعضای انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی، شورای عالی امنیت ملی را به‌دلیل صدور دستور باز‌گذاشتن آسمان ایران در شب حادثه، مقصر این فاجعه می‌داند. به گفته این انجمن، شورای امنیت ملی پس از این حادثه، «دستور تحقیقات مخفیانه وغیرمنصفانه‌ای» را صادر کرده است.

انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی ضمن تشکر از تمام کسانی با خانواده‌ها همدردی کرده و هزینه آن را با «زندان و دور افتادن از تحصیل» داده‌اند نوشت: «نه تنها اجازه نمی‌دهد ابراهیم رئیسی از لیست تحریم‌های بین‌المللی خارج شود، بلکه به لیست تحریم‌های کانادا و دیگر کشور‌ها افزوده شود.»

در ماه مارس، سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی هدف قرار داده شدن هواپیما را ناشی از رادار خراب و خطای یک اپراتور پدافند هوایی دانست. در آن زمان، اوکراین و کانادا از این ادعا انتقاد کرده و آن را ناکافی دانستند.

سرنگونی عمدی هواپیما

سپاه پاسداران ایران، هواپیمای اوکراینی را، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران سرنگون کرد. در توجیه این واقعه، رژیم ایران گفت که نیروهای نظامی‌اش در این زمان در انتظار رویارویی منطقه‌ای با ایالات متحده در حالت آماده‌باش بوده‌اند. ایران ادعا کرد که پس از شلیک موشک به پایگاه‌های آمریکایی‌ها در عراق به تلافی قتل چند روز قبل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، به‌دست نیروهای آمریکایی در بغداد، منتظر حمله متقابل آمریکا بوده است.

گفته می‌شود در تهران از تک تک مسافران پیش از سوار شدن به هواپیما سوال شده بود که آیا پاسپورت آمریکایی دارند یا خیر، تا مبادا شهروندی آمریکایی در این قضیه کشته شده و رژیم ایران را مقابل آمریکا قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم