اتحادیه اروپا: مذاکرات برجام دشوار است

بورل:امیدواریم که نتایج انتخابات تاثیری در پیشرفت مذاکرات وین نداشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، روز دوشنبه 21 ژوئن، در گفت‌وگو با تلویزیون «العربیه»، گفت که مذاکرات هسته‌ای که از ابتدای آوریل گذشته در وین به‌منظور احیای توافق هسته‌ای ایران آغاز شده، دشوار است.

او ابراز امیدواری کرد که تغییر ریاست جمهوری در ایران و انتخاب ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس جمهوری و جانشینی حسن روحانی مانع تلاش‌ها برای دستیابی به توافق هسته‌ای نباشد.

Advertisement

جوزپ بورل گفت: «ما امیدواریم که نتایج انتخابات تاثیری در پیشرفت مذاکرات وین نداشته باشد». او تأکید کرد که بازگشت به توافق هسته‌ای مهمترین مسئله اتحادیه اروپا است.

در همین راستا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به این که تلاش مذاکره کنندگان ایران اتمام مذاکرات در دولت روحانی است، اظهار داشت ممکن است دور بعدی مذاکرات اتمی آخرین دور از این گفت‌وگوها باشد.

خطیب زاده، دوشنبه 31 خرداد، در پاسخ به این سوال که امکان توافق در همین دولت وجود دارد، گفت: «دیپلمات‌ها خوشبین هستند ولی برای قضاوت زود است. باید دید آیا تصمیم‌های سیاسی در همه طرف‌ها گرفته می‌شود یا خیر.»

او با اشاره به این که ممکن است دور بعدی مذاکرات آخرین دور باشد، به آماده بودن متن نهایی توافق اشاره کرد و افزود: «به متن روشنی در همه مسائل رسیدیم. آنچه باقی مانده نیازمند تصمیم سیاسی از سوی همه طرف‌ها است. اگر این تصمیم سیاسی اخذ شود، می‌توان امیدوار بود که در دور پایانی مذاکرات هستیم. عراقچی در تهران است و گزارش‌های خود را خواهد داد.»

مقامات غربی، روز یکشنبه 20 ژوئن، به تهران هشدار دادند که مذاکرات برای احیای برجام در وین نمی‌تواند به‌طور نامحدود ادامه یابد.

به گزارش‌ خبرگزاری «رویترز»، انتخابات ریاست جمهوری در ایران که به پیروزی ابراهیم رئیسی منجر شد، وقفه‌ای در مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به وجود آورده است و همین مساله باعث شده تا مقامات غربی به ایران هشدار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم