.
.
.

ساليوان بر خلاف عراقچى از وجود «فاصله زیاد» در مذاکرات گفت

سالیوان: تصمیم‌گیرنده رهبر ایران است نه رئیس‌جمهوری جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه 20 ژوئن 2021 فاش کرد که در مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران، هنوز اختلافات زیادی میان این کشور و قدرت‌های جهانی وجود دارد و رسیدن به توافق نه به رئیس‌جمهوری جدید، بلکه به رهبر ایران بستگی دارد.

سالیوان در گفتگو با «‌ای‌بی‌سی‌نیوز» گفت: «هنوز فاصله زیادی وجود دارد که باید درباره برخی موضوعات اساسی از جمله تحریم‌ها و تعهدات هسته‌ای ایران، طی شود.»
او گفت تصمیم‌گیری درباره توافق هسته‌ای ارتباط چندانی با رئیس‌جمهوری جدید ایران ندارد و «گمانه‌زنی درخصوص متغیرهای داخلی ایران درخصوص چنین مسئله‌ای دشوار است. تصمیم نهایی درخصوص احتمال بازگشت به توافق را رهبر ایران می‌گیرد.»
مذاکرات فعلی در وین، پایتخت اتریش درباره ماهیت و ترتیب اقداماتی که ایران و آمریکا برای بازگشت به تعهد کامل به توافق هسته‌ای انجام دهند، صورت می‌گیرد.
جیک سالیوان در حالی از وجود «فاصله زیاد» گفت که پیش از او عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران مدعی شده بود که اسناد توافق آماده شده است.
عراقچی گفت: « امروز، روز آخر از دور ششم مذاکرات است. روزهای فشرده و کار بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و الان در موقعیتی هستیم که تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است.»
انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران، هم روز یکشنبه گفت که مذاکرات پیشرفت‌های ملموسی داشته ولی هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته و هیات‌های مذاکره‌کننده برای مشورت به پایتخت‌های خود باز می‌گردند.
مورا در یک نشست خبری پس از جلسه پایان دور ششم مذاکرات، گفت: «در این دور پیشرفت‌هایی داشتیم و به توافق نزدیک شدیم ولی هنوز توافقی حاصل نشده است.
او گفت که مذاکره‌کنندگان همینک تصویر بهتری از ماهیت مشکلات سیاسی دارند و با شناخت بهتری از موضوع به پایتخت‌هایشان بازمی‌گردند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم