.
.
.

دو کشته در سقوط یک هواپیمای آموزشی در شمال شرق ایران

فرسودگی ناوگان هواپیمایی و تحریم‌های تسلیحاتی مهم‌ترین عوامل حوادث هوایی مکرر در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه روند سقوط هواپیماها در ایران، روز یکشنبه 20 ژوئن 2021 یک فروند هواپیمای آموزشی در استان خراسان شمالی سقوط کرد و دو سرنشین آن جان باختند.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا» مهدی ولی‌پور، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر گفت: «در ساعت 13:40 یکشنبه 30 خردادماه سقوط هواپیمای آموزشی در شهرستان گرمه استان خراسان شمالی، حدفاصل جنگل گلستان و چمن بید به هلال احمر استان گزارش شد.»
رییس سازمان امداد و نجات در ادامه توضیح داد: «این هواپیما که از بجنورد به سمت کلاله در استان گلستان در حال پرواز بود، 2 سرنشین داشت که هر دو سر نشین آن جان خود را از دست دادند.»
در آخرین مورد از موارد مشابه خبرگزاری‌های داخلی ایران از «حادثه فنی» در یک هواپیمای نظامی F5، در پایگاه چهارم شکاری دزفول خبر داده‌اند.
این منابع خبری اعلام کرده‌اند که صبح سه‌شنبه 11 خرداد، یک هواپیمای نظامی F5 وابسته به ارتش ایران به دلیل نقض فنی پیش آمده پیش از پرواز دچار حادثه شد و هر دو خلبان آن کشته شدند.
خبرگزاری محلی «عصر جنوب» نام این دو خلبان را «کیانوش بساطی» و «حسین نامی» اعلام کرد.


فرسودگی و تحریم تسلیحاتی دلیل تکرار حوادث

هر از چندگاهی خبرهایی در رابطه با حوادث نظامی حاصل از فرسودگی تجهیزات یا اشتباهات انسانی در ایران رسانه‌ای می‌شود.
در آخرین مورد، طی رزمایش نیروی دریایی ارتش ایران در دریای عمان، در 22 اردیبهشت 99، ناوچه «کنارک» به اشتباه دشمن فرض شد و هدف موشک نیروهای خودی قرار گرفت. در جریان این حادثه 19 نفر از پرسنل نیروی دریایی ارتش کشته و 15 نفر زخمی شدند.
گفتنی است که به دلیل تحریم تسلیحاتی ایران که حاصل فعالیت‌های تهدید کننده اتمی، موشکی و انتقال ستیزه‌جو به کشورهای منطقه است، بخش نظامی به ویژه ناوگان هوایی ایران به شدت فرسوده و ناکارآمد شده است.
شورای امنیت سازمان ملل پیش از این با صدور قطعنامه‌های متعددی، هر گونه تجارت تسلیحاتی با ایران را ممنوع اعلام کرده ‌بود.
طبق توافق هسته‌ای تحریم تسلیحاتی ایران در 18 اکتبر 2020 به پایان رسید. اما نگرانی شرکتهای فروشنده جنگ‌افزار به دلیل تحریم‌های یکجانبه اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران از جمله عواملی است که مانع عمده‌ای در فروش تسلیحات به ایران به شمارمی‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم