.
.
.

خسارت 67 هزار میلیارد تومانی بخش کشاورزی ایران از خشکسالی

دولت تنها 3 هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت کشاورزان در نظر گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد موسوی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی در ایران برآورد کرد از ابتدای سال زراعی تاکنون، خشکسالی به بخش کشاورزی حدود 67 هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

موسوی روز یک‌شنبه 30 خرداد، در گفت‌وگو با روزنامه رسمی «ایران»، خسارت وارده از خشکسالی به حوزه‌های مختلف در بخش کشاورزی را به تفکیک اعلام کرد و گفت: «از 11 میلیون هکتار اراضی کشاورزی، 43درصد از خسارت مربوط به افت تولیدات بخش زراعی، 26 درصد کاهش تولیدات باغی، 13 درصد افت تولیدات آبزی پروری و محصولات دام و طیور، 11 درصد کاهش تولید علوفه مراتع، 4 درصد خسارت در زمینه زیرساخت‌های انتقال آب و 3 درصد مربوط به تامین آب و علوفه بوده است.»

با این وجود دولت تنها حاضر شده 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات به عنوان سرمایه در گردش به کشاورزان آسیب‌دیده پرداخت کند.

تاثیر خشکسالی بر تولید گوشت

یکی از پیامدهای خشکسالی تاثیر آن بر مراتع و کاهش تولید گوشت است.

به گفته مسئولان ایرانی، خشکسالی باعث خشک شدن مراتع شده و به همین دلیل نگهداری دام برای تولیدکنندگان صرفه ندارد. در این شرایط آنها مجبور می‌شوند دام را زودتر از موعد کشتار کنند. کشتار زودهنگام، تهدیدی برای تامین گوشت در ماه‌های آینده بویژه در فصل زمستان است.

عرضه بیشتر دام به بازار مصرف در روزهای اخیر قیمت گوشت قرمز در ایران را حدود 10 درصد کاهش داده اما این کاهش قیمت به گفته متولیان بخش تولید، تداوم نخواهد داشت و با کشتار دام‌های مولد در ماه‌های آینده بازار شاهد کاهش تولید و افزایش قیمت گوشت قرمز خواهد بود.

پیشتر حسن اسفندیار، مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه هلال‌احمر ایران، از درخواست کمک یک میلیون فرانکی کشورش از صلیب سرخ جهانی برای مقابله با پدیده خشکسالی خبر داده بود.

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ایران نیز گفته بود که «خشکسالی بی‌سابقه در انتظار ایران است و سایه شوم خشکسالی بعد از کرونا در سال 1400 ایران را در بر خواهد گرفت.»

عیسی کلانتری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران نیز ضمن تاکید بر نبود اولویت در مصرف آب و کاهش ذخایر آب تجدیدپذیر از ورود ایران به مرحله «ورشکستگی آبی» خبر داد.

به گفته کارشناسان محیط زیست، حفر هزاران چاه به طور بی‌رویه و کارشناسی‌ نشده در سراسر کشور، برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، سدسازی‌های غیراصولی و ضد اکولوژیکی، ورود آلودگی‌های جدید با مواد رادیواکتیو و انرژی‌های اتمی به آب‌های جاری یا ذخیره، تخریب جنگل‌ها و این دست اقدامات دولت در چهل سال اخیر منجر به نابودی محیط زیست ایران و سوق دادن آن به بیابانی به نام ایران خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم