تقاضای اخراج نماینده ایکائوی ایران از کانادا بابت مباشرت در جنایت علیه بشریت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سارا تِیک، وکیل بین‌المللی حقوق بشر و عضو ارشد «موسسه مکدونالد لوریر»، به همراه علی گرجی، بنیانگذار سازمان «ایران نوین» و عضو خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی که توسط سپاه پاسداران ایران ساقط شد، در مقاله‌ای مشترک برای وبسایت «آی پالیتیکس» از دولت کانادا خواسته‌اند نماینده ایران در «ایکائو» را بابت مباشرت در جنایت علیه بشریت از این کشور اخراج کند.
به گفته تیک و گرجی، فرهاد پرورش که اکنون ساکن شهر مونترال کاناداست، پیش از انتصاب به مقام نمایندگی ایران در «سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری» (ایکائو)، مدیر اجرایی هواپیمایی ملی ایران، «ایران ایر» بود.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در فایل صوتی که اخیرا لو رفت گفته که نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اطلاع و اجازه پرورش، در سال 2016 از «ایران ایر» برای انتقال پرسنل و تجهیزات به سوریه استفاده کرده است.
ظریف تاکید می‌کند كه پرورش خودش اعتراف كرده كه تحت فشار قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه قدس، وی ایران ایر را در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران قرار داده است.
به گفته تیک و گرجی، از آنجایی که نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کانادا به عنوان سازمان تروریستی شناخته شده است، همکاری پرورش با این نیرو و پشتیبانی‌اش از جنایات رژیم اسد علیه مردم سوریه می‌تواند ایران ایر به طور عام و شخص وی به طور خاص را شریک تروریسم، جنایات جنگی، و جنایت علیه بشریت بکند.

خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی: ایران قوانین بین‌المللی را به مضحکه گرفته‌است
خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی: ایران قوانین بین‌المللی را به مضحکه گرفته‌است


نویسندگان یادآوری می‌کنند که از آنجایی که پرورش به عنوان نماینده دائمی ایران در ایکائو مصونیت دیپلماتیک دارد، دستگاه قضایی کانادا قادر نخواهد بود وی را تحت پیگرد قرار دهد.
با این وجود، دولت کانادا می‌تواند در همبستگی با قربانیان پرواز PS752 و خانواده‌های آنها‌، با نظر به «کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین» فرهاد پرورش را به عنوان «شخصیت ناخواسته» منظور کرده و از این کشور اخراج کند، و از جمهوری اسلامی ایران بخواهد فردی بدون سوابق مذکور را به عنوان نماینده خود در ایکائو منصوب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم