.
.
.

انتخابات1400؛ از بازداشت 27 نفر تا شکایت یک نماینده

هشدار پلیس سایبری ایران: انتشار پیش از موعد نتایج قطعی انتخابات ممنوع

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین حسن‌پور، جانشین فرمانده پلیس استان گیلان، از بازداشت 27 نفر در رابطه با انتخابات خبر داد.

خبرگزاری «ایسنا»، به نقل از حسن‌پور اتهام افراد بازداشت‌شده را «خدشه‌دار کردن سلامت انتخابات» عنوان کرده، اما توضیح نداده است که این افراد دقیقا مرتکب چه عملی شده‌اند.

او گفت: «این شهروندان قصد خدشه‌دار کردن سلامت و برهم زدن امنیت انتخابات را داشتند که توسط مامورین نیروی انتظامی بازداشت شدند.»

هشدار پلیس سایبری

علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری «پلیس فتای ناجا»،‌ صبح امروز، به مدیران کانال‌ها و گروه‌ها در رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی هشدار داد که «انتشار محتوا و تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید منطبق بر قوانین انتخاباتی باشد».

رجبی همچنین هشدار داد که این مقررات شامل این است که «شبکه‌ها به هیچ‌وجه نباید پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات نسبت به انتشار نتایج احتمالی و ... اقدام کنند.»

عکس گرفتن از برگه رأی ممنوع

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور، هم رای دهندگانی که مبادرت به عکس گرفتن از برگه رای خود می‌کنند را تهدید به «تحویل به مراجع قضائی» کرد و گفت: «در برخی از انتخابات، بعضی افراد از رای خود عکس می گرفتند و منتشر می کردند که این قطعا تخلف است و ما اجازه این تخلف را نمی دهیم تا شائبه خرید و فروش رای ایجاد نشود».

انتقاد مسئول ستاد انتخاباتی رئیسی از بی‌نظمی در اجرای انتخابات

مهدی دوستی، رئیس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی با انتقاد از بی‌نظمی در اجرای انتخابات ریاست جمهوری به جمله حسن روحانی پس از افزایش قیمت بنزین و شروع اعتراضات سراسری سال 98 طعنه می‌زند.

در همین راستا، صولت مرتضوی، نماینده ستاد رئیسی در وزارت کشور در نامه‌ای به وزیر کشور از «اختلال در فرآیند رأی‌گیری» در حوزه‌های جنوب شهر تهران شکایت کرده است.

نابسامانی در فرآیند رای گیری

تصاویر منتشر شده از برخی شعب اخذ رای خبر از بی‌نظمی در فرایند رای گیری دارد.
در تصویری که از یکی از شعب اخذ رای در شهر ساری منتشر شده، محمود نبویان نماینده محافظه‌کار مجلس یازدهم از تاخیر در آغاز فرآیند رای گیری گلایه و انتفاداتی را به دولت روحانی مطرح می‌کند.

اخبار ضد و نقیض درباره حجم استقبال

در حالی که استاندار تهران مدعی شد که «میزان مشارکت مردم در ساعات اولیه نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر بوده است»، ویدئوهای پرشماری از مناطق مختلف ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد برخلاف این ادعاها، تنها تعداد اندکی به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

استاندار تهران گفت: «آمار آرای ماخوذه هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما میزان حضور مردم نسبت به ادوار گذشته در این ساعات بیشتر شده است. مردم حضور در پای صندوق‌های رأی را به ساعات آخر نیندازند.»

گستره نفوذ شبکه‌های اجتماعی در میان ایرانیان و همچنین وجود کمپین‌های متعدد در زمینه تحریم انتخابات در کنار نارضایتی گسترده عمومی از عملکرد جمهوری اسلامی را می‌توان از عوامل موثر بر کاهش مشارکت در این دوره دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم