.
.
.

25 درصد برق صادراتی ایران به عراق قطع شد

انفجاری منسوب به «داعش»، خط برق ارسالی ایران در استان دیالی عراق را قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز پنج‌شنبه 27 خرداد، منابع عراقی و رسانه‌های ایران اعلام کردند؛ خط عمده برق ارسالی ایران به عراق، در اثر یک انفجار قطع شد. براساس این گزارش‌ها، تخریب دکل‌های برق مسیر اصلی انتقال برق ایران به عراق، صادرات برق ایران به عراق را 25 درصد کاهش داده است.
تاکنون هیچ کسی مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است، اما امنیتی در عراق به سایت «شفق‌نیوز» گفته‌اند «افرادی از اعضای داعش، دو دکل متعلق به شبکه خطوط انتقال برق ایران موسوم به «مرصاد» را در منطقه «اکباشی» ناحیه «سعدیه» استان دیالی تخریب کردند». بر اثر این حادثه، برق مناطق وسیعی از استان دیالی قطع شد.
از سوی دیگر، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران در گفت‌گو با خبرگزاری «ایسنا»، اعلام کرد «آسیبی به تأسیسات برق ایران وارد نشده است». او اضافه کرد که تعمیر دکل‌های تخریبی و تحمل خسارت‌های ناشی از آن به عهده طرف عراقی است.
شایان ذکر است که ایران 1200 مگاوات برق به عراق صادر می‌کند و برخلاف دفعات قبل که قرارداد انتقال برق به عراق یکساله بود، برای سال 2021 دو ساله امضا شد. در این ارتباط دولت عراق تاکنون نیمی از مطالبات ایران درباره برق صادراتی را نپرداخته است. ایران در حالی به عراق برق صادر می‌کند که در سال جاری خود با کمبود برق و قطع آن در برخی از شهرها مواجه بودند.