.
.
.

روحانی هم «دشمن» را مقصر سردی انتخابات در ایران دانست

پیش‌بینی شده نرخ مشارکت در انتخابات پیش رو کاهش بی‌سابقه‌ای داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با مرتبط دانستن سردی انتخابات به «دشمنان» و بدون اشاره به شرایط سخت کشورش از مردم خواست برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رای بروند.

روحانی، پنج‌شنبه 27 خرداد، تنها یک روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در جلسه هیات دولت با «وظیفه» دانستن حضور مردم در انتخابات گفت: «از مردم خواهش می‌کنم در انتخابات حاضر شوند.»

او در حالی مردم را به حضور در انتخابات دعوت و اهمیت جایگاه ریاست جمهوری را یادآوری کرده که پیشتر با اذعان به عدم قدرت «رئیس جمهوری» در ایران، خواستار برگزاری «رفراندوم» برای حل مشکلات عمده کشور شده بود.

رئیس جمهوری ایران همچنین با عقب‌نشینی آشکار از اعتراضش نسبت به رد صلاحیت‌های گسترده، ضمن درخواست از شهروندان ایرانی برای نادیده گرفتن رد صلاحیت‌ها بیان کرد: «اینکه بگوییم فلان کس مد نظر ما بود و در لیست نیست ممکن است. اما کسی که به فرد مورد نظر نزدیک‌تر بود و در این لیست در جلوی صندوق‌ها هست را انتخاب کنیم و رای بدهیم.»

شورای نگهبان در اقدامی بی‌سابقه تنها 7 نامزد از 592 داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ایران را احراز صلاحیت کرد. در پی آن روحانی طی نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی خواستار ورود رهبر به مساله رد صلاحیت‌ها شد که با بی‌تفاوتی معنادار رهبر مواجه گردید.

روحانی با اشاره به سرد بودن فضای انتخابات مانند همه مقامات جمهوری اسلامی با عدم پذیرش مسئولیت شرایط کنونی و با مقصر دانستن «دشمنان و بدخواهان» ابراز داشت: «از مردم می‌خواهم فردا فضا را گرم کنیم چون بسیاری از دشمنان و بدخواهان ما در سراسر دنیا مایلند صف‌های انتخابات خلوت باشد.»

علی خامنه‌ای، نیز چهارشنبه با حمله شدید به تحریم‌کنندگان انتخابات آنها را به سفسطه‌گویی و تحلیل غلط متهم کرد و مدعی شد فضای انتخابات در ایران کاملا «رقابتی» است.

بسیاری از نظرسنجی‌ها پیش‌بینی کردند که نرخ مشارکت مردم در انتخابات پیش رو کاهش بی‌سابقه‌ای خواهد داشت.

قرار است سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران جمعه 28 خرداد برگزار شود.