.
.
.

درخواست 45 نهاد حقوق بشری و اینترنتی برای تضمین دسترسی مردم ایران به اینترنت

ایران از قطعی اینترنت به عنوان ابزاری برای سرکوب اعتراضات استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چهل و پنج سازمان و نهاد مدنی مدافع حقوق و آزادی‌های اینترنتی ایرانی و بین‌المللی در نامه‌ای سرگشاده‌ به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران از او خواسته‌اند در جریان رقابت‌های انتخاباتی در ایران، حق دسترسی شهروندان به اینترنت را محترم بشمارد.

این نامه از خامنه‌ای و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خواسته دسترسی شهروندان ایران به اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌های پیام‌رسان و کانال‌های ارتباطی را تضمین کنند.
در بخشی از این نامه آمده که ارتباطات مجازی، علاوه بر اینکه امکان برقراری ارتباط، مناظره و کسب اطلاعات و آشنایی با نظرات نامزدهای انتخاباتی برای شهروندان ممکن می‌کند، امکان گزارش نقض حقوق و آزادی فردی هم را در اختیار آنها می‌گذارد.
نسخه‌ای از این نامه برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شورای عالی امنیت ملی، کارگروه تعیین محتوای مجرمانه، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی ارسال شد.

این نامه به امضای سازمان‌هایی مانند بنیاد عبدالرحمن برومند، بنیاد سیامک پورزند، آرتیکل 19، مرکز حقوق بشر در ایران و دیده‌بان حقوق بشر رسیده است.

این درخواست در شرایطی مطرح شده که در سال‌های اخیر حکومت ایران به محض احساس خطر، با مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی و اختلال در شبکه اینترنت اطلاع رسانی را کنترل کرده و از رسیدن صدای اعتراض مردم به خارج از منطقه یا کشور جلوگیری کرد.

قطعی سراسری در اعتراضات 98

پس از اعتراضات سراسری سال 98 در ایران، دسترسی شهروندان به اینترنت به طور کامل قطع شد و این قطعی در 25 آبان 1398 آغاز شده و تا 3 آذر ادامه داشت. این قطعی با دستور شورای عالی امنیت و توسط وزارت ارتباطات انجام شد و واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای در پی داشت. در پی این اقدام ایران، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شد.

اعتراض سازمان ملل به قطعی اینترنت در بلوچستان

در پی خشم و اعتراضات مردمی در تعدادی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران در واکنش به کشتار 10 سوختبر بلوچ، مقامات ایرانی برای کنترل نارضایتی در این استان محروم، دسترسی به اینترنت را با اختلال گسترده‌ای روبرو کردند.
در آن زمان (مارس 2021) شرکت «نت بلوکس» که فعالیت‌های اینترنتی را رصد می‌کند، گزارش داد که به دنبال اعتراضات اخیر در بلوچستان ایران، دسترسی به اینترنت در این منطقه با مشکلات اساسی مواجه شده است. این شرکت توضیح داده که اختلال و قطع اینترنت همچنان در این استان ادامه دارد.
دفتر حقوق بشر سازمان ملل جمعه 5 مارس از رفتار مقامات ایرانی در برخورد با اعتراضاتی که در پی حدود 23 نفر به دست نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی در منطقه سیستان و بلوچستان ایران به راه افتاد، انتقاد کرد. این نهاد از مقامات ایرانی خواست تا خدمات ینترنت را که ظاهرا برای ممانعت از رد و بدل شدن اطلاعات دراین مناطق قطع شده، برقرار کنند.
رابرت کولویل سخنگوی این دفتر، در یک نشست خبری از ژنو گفت که دستکم 12 نفر در این اعتراضات کشته شده و احتمال کشته شدن 23 نفر نیز داده شده‌است، اما به دلیل مختل شدن شبکه‌های تلفن همراه منطقه، تأیید تعداد کشته شدگان دشوار است.


اینترنت حلال، اینترنت ملی

مقامات در ایران در صدد اعمال محدودیت‌های تازه‌ای بر اینترنت، فیلتر کامل شبکه‌های اجتماعی و جایگزین کردن شبکه‌ای ملی هستند که بتوان بر آن نظارت داشت. در ایران که سایت‌هایی چون توییتر و فیس‌بوک فیلتر شده‌اند، اینستاگرام یکی از معدود پلاتفرم‌هایی است که جوانان می‌توانند از طریق آن، مستقیماً و آزادانه با دنیای خارج ارتباط برقرار کنند، حال چه برای پیگیری اخبار مد یا سلبریتی‌ها و چه برای سازماندهی اعتراضات علیه رژیم.
اما به نوشته روزنامه بریتانیایی «تایمز»، این آزادی بسیار محدود نیز چه بسا به زودی ناپدید گردد زیرا مسئولان ایران در راستای تحمیل «اینترنت ملی» برای مردم داخل کشور فعالیت می‌کنند.

در «اینترنت ملی» ایران مردم عادی و غیرسیاستمداران، نمی‌توانند به سایر سایت‌ها و سایر سیستم عامل‌ها دسترسی پیدا کنند که ممکن است به معنای منزوی کردن آنها از سایر نقاط جهان و ماندن در زیر چشم و کنترل مقامات باشد.

امیر رشیدی، مدیر امنیت و حقوق دیجیتال «گروه میان» (سازمان جامعه مدنی مستقر در نیویورک)، پیشتر در این‌باره گفت: «زیرساخت‌های این پروژه از قبل فراهم شده‌است … و موضوع اکنون فقط یک تصمیم سیاسی است. دولت باید بیاندیشد که: چه زمانی از نظر سیاسی، زمان مناسب برای اجرای این پروژه است؟»
با این حال، ایده اینترنت ملی یا «اینترنت حلال» به سال 2005 و دوران حکومت محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین بازمی‌گردد.
در آن برهه فشارها پس از جنبش سبز در سال 2009 افزایش یافت و مقامات مسئول بلافاصله ایده اینترنت «حلال» را مطرح کردند که به گمان آن‌ها، به شکلی شایسته‌تر، ارزش‌های دولت ایران را منعکس می‌کند.


وزیر ارتباطات ایران: به‌زودی فیلترینگ منسوخ می‌شود

محمدجواد آذری‌ جهرمی، با اشاره به گسترش فن‌آوری‌های ارتباطی اخیر در جهان و بازتاب آن در ایران از منسوخ شدن سانسور و فیلترینگ در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
جهرمی در رابطه با اینترنت ماهواره‌ای و احتمال فیلترینگ آن گفت: «توسعه تکنولوژی و سربرآوردن بلاک‌چین و اینترنت ماهواره‌ای و... باعث منسوخ شدن فیلترینگ خواهد شد.»
او با رد ضمنی اظهارات برخی مقامات بلندپایه ایرانی در رابطه با کنترل و فیلترینگ فضای مجازی، تاکید کرد: «اصولا باید فیلترینگ فراموش شود و اگر فناوری جدیدی در راه است، در فکر فیلترینگ آن نباشیم.»

پیش از این خامنه‌ای، در سخنان نوروزی خود با حمله به نحوه اداره فضای مجازی، این فضا را «ول» توصیف کرده بود.