.
.
.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها خواهان تداوم تحریم رئیسی شد

مخالفان جمهوری اسلامی به رئیسی لقب‌ «آیت‌الله اعدام» و «آیت‌الله قتل‌عام» داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در واشینگتن، با اشاره به سخنان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، مبنی بر احتمال لغو برخی تحریم‌های غیر‌هسته‌ای ایران، احتمال خروج ابراهیم رئیسی از لیست تحریم‌های آمریکا را مطرح کرد.

این بنیاد با اشاره به سوابق رئیسی در صدور حکم اعدام برای مخالفان سیاسی، به گزارش حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا استناد کرد که در آن به تداوم نقض گسترده حقوق بشر در زمان ریاست رئیسی بر قوه قضائیه ایران تاکید شده است.

رئیسی از بدو انقلاب در سمت‌های مهم قضایی مانند دادستان کرج و همدان، «معاونت گروهکی» دادستانی انقلاب، و در نهایت ریاست قوه قضائیه از سال 1389 بوده است.

تاریک‌ترین بخش سابقه اجرایی رئیسی به اعدام‌های دست‌جمعی زندانیان سیاسی در سال 1367 باز می‌گردد که در آن طی چند هفته هزاران زندانی سیاسی عمدتا عضو سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپ اعدام شدند.

درآن زمان او عضو گروه چهارنفره‌ای بود که احکام اعدام هزاران زندانی مخالف که در حال گذراندن دوران محکومیت خویش بودند را بر اساس فتوای روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، صادر و اجرا کرد.

این گروه چهار نفره به «هیئت مرگ» معروف شده است. مشارکت مستقیم در این قتل‌عام گسترده سبب شده تا مخالفان جمهوری اسلامی به رئیسی لقب‌های «آیت‌الله اعدام» و «آیت‌الله قتل‌عام» بدهند.