پس از زاکانی و مهرعلیزاده، سعید جلیلی هم انصراف داد

احتمال انصراف کاندیداهای دیگری هم مطرح شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران روند انصراف نامزدها سرعت بیشتری یافته و به نظر می‌رسد در نهایت این انتخابات تنها میان دو نفر برگزار خواهد شد. با اعلام انصراف سعید جلیلی به سود ابراهیم رئیسی، تعداد نامزدهای انصراف داده به 3 نفر رسید. پیشتر محسن مهر علیزاده و علیرضا زاکانی هم انصراف خود را اعلام کرده بودند.

در بیانیه‌ای که از سوی ستاد سعید جلیلی، پس از انصراف او از رقابت‌ها منتشر شد، آمده: «اکنون که بخش گسترده ای از آحاد جامعه به برادر گرامی حجه الاسلام و المسلمین جناب اقای سید ابراهیم رئیسی اقبال نشان داده اند شایسته است تا همه باورمندان جبهه انقلاب مبتنی بر آنچه ضرورت گام دوم انقلاب اسلامی است برای آغازی استوار،ازهم اکنون ایشان را با رای خود در قبول این مسئولیت بزرگ یاری رسانند.»

انصراف جلیلی با واکنش عبدالناصر همتی مواجه شد و همتی جلیلی را متهم کرد بخشی از پازلی است که برای کشور چیده شده است. همتی از مردم خواست به او رای بدهند تا اجازه قدرت گرفتن این جریان داده نشود.

پیشتر برخی از گروه‌ها و احزاب «اصلاح‌طلب» در ایران، در بیانیه‌ای که شب گذشته با نام «ائتلاف جمهور» منتشر شد از نامزدی عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 اعلام حمایت کردند.

در این بیانیه پانزده حزب اصلاح‌طلب در ایران، نوشته‌اند که «نه برای تایید عملکرد شورای نگهبان، که در اعتراض به این «صحنه‌آرایی خطرناک» در انتخابات می‌مانند و به همتی رای خواهند داد.

در این بیانیه آمده است: «به عبدالناصر همتی رای دهید تا حق رای دادن، حق انتخاب کردن، حق انتقاد کردن و حق عزل کردن رئیس‌جمهوری بر جا بماند؛ تا جمهوری بر جای بماند.»

در این بیانیه همچنین ضمن هشدار به این‌که «جمهوریت نظام در خطر است» آمده است:‌ «به همتی رای می‌دهیم تا با تقویت مشارکت ملت به افزایش مشروعیت دولت کمک کنیم.»

جبهه «اصلاحات» از 31 حزب و گروه تشکیل می‌شود و پیشتر گفته بود که در این دوره انتخابات نامزدی نخواهد داشت.

این در حالی است که جبهه «اصلاحات» ایران، سحرگاه دوشنبه اعلام کرد که عبدالناصر همتی، نتوانست آرای لازم برای حمایت این جبهه را کسب کند.

آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات، گفت: «در جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران مورخ 24 خرداد، موضوع تغییر موضع قبلی جبهه اصلاحات مبنی بر نداشتن نامزد در انتخابات ریاست جمهوری 1400 مطرح و به رای گذاشته شد و در نتیجه آن، تغییر در موضع پیشین جبهه رای نیاورد.»

در همین حال محمد خاتمی،‌ رئیس جمهوری پیشین ایران، با صدور بیانیه‌ای کوتاه با نامیدن عرصه انتخابات به «عرصه سرنوشت»، خواستار مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شد.

«میرحسین» تحریم کرد، مهدی کروبی دعوت

مهدی کروبی، از رهبران «جنبش سبز»، که 11 سال از حصر خانگی او به‌دلیل اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 می‌گذرد، مردم ایران را به حضور در انتخابات پیش رو دعوت کرد.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی در گفت‌وگو با تارنمای «اعتمادآنلاین» تایید کرد که پدرش در انتخابات 1400 شرکت می‌کند و به «عبدالناصر همتی» رای خواهد داد.

این در حالی است که میرحسین موسوی دیگر رهبر در حصر جنبش سبز با توصیف انتخابات به «تحقیر آمیز و مهندسی شده» تصریح کرد: «در شرایط چنین ناپایدار و پر ابهام بنده به عنوان یک همراه کوچک، در کنار کسانی خواهم ایستاد که از انتخابات‌های تحقیرآمیز و مهندسی‌شده به جان آمده‌اند. کسانی که حاضر نیستند تسلیم تصمیمات پشت پرده برای آینده کشور بشوند.»

انصرافی‌ها

محسن مهرعلیزاده، یکی از هفت کاندیدای ریاست جمهوری مورد تایید شورای نگهبان، با انتشار نامه‌ای از دور رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری کنار کشید.

انصراق او درحالی انجام شد که او روز دوشنبه در یک پیام ویدیویی گفته بود که برای استقرار دولتی کارآمد و دلسوز تا پای جان ایستادگی خواهد کرد.

پیشتر علیرضا زاکانی هم به نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد. زاکانی پیش‌تر گفته بود که شرکت او در مناظره‌ها با هدف «امیدزایی» بوده است. او متهم شده بود که تنها یک کاندیدای پوششی برای رئیسی است.

در هفته گذشته گزارش‌هایی از احتمال کناره‌گیری چند کاندیدای جناح اصولگرا به نفع ابراهیم رییسی منتشر شده است.

در این دوره از انتخابات شورای نگهبان با رد صلاحیت همه نامزدهای منتسب به اصلاح طلبان از میان 592 داوطلب، تنها 7 نامزد را تایید صلاحیت کرد که با انصراف مهرعلیزاده و زاکانی تنها پنج نامزد دیگر در این رقابت‌ها باقی مانده‌اند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه 28 خرداد برگزار شود.

طبق نظرسنجی‌های رسمی، نرخ مشارکت مردم‌ در انتخابات پیش رو به شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم