آیا رمز ارزها اعتراضات بعدی در ایران را کلید می‌زنند؟

استخراج‌کنندگان رمز ارز تا 10 درصد کل برق تولیدی ایران را مصرف می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایکل روبین، عضو ارشد «موسسه آمریکن انترپرایز»، بر این باور است که با توجه بالا گرفتن نارضایتی‌های اقتصادی در ایران که از اواخر سال 2017 تقریبا منجر به اعتراضات سالانه شده، ایران به بشکه باروتی تبدیل شده که منتظر جرقه است، و واکنش ایران به استخراج «بیت‌کوین» و رمز ارزهای دیگر می‌تواند عامل آغاز تظاهرات بعدی باشد.

روبین در گزارشی برای «واشینگتن اگزمینر»، می‌نویسد که در پایان جلسه هیات وزیران ایران در هفته گذشته، رضا اردکانیان، وزیر نیرو به خبرنگاران گفت: «این روزها بحث برق مساله مهمی است. گرمای زودرس، کاهش تولید برق، و استخراج رمز ارز همه باعث ایجاد مشکلات شده است.»

به طور خاص، استخراج‌کنندگان رمز ارز که از بهبود وضعیت اقتصادی ایران ناامید شده‌اند، تا 10 درصد کل برق تولیدی ایران را مصرف می‌کنند. اردکانیان می‌گوید ایران ممکن است صادرات برق به همسایگان خود را کاهش داده یا حتی قطع کند. دولت ایران همچنین با استخراج‌کنندگان برخورد و تجهیزات‌شان را توقیف کرده است.

به گفته روبین، مساله دولت ایران با استخراج‌کنندگان رمز ارز تنها این نیست که آنها مقدار بسیار زیادی برق مصرف می‌کنند، بلکه تورم و اوضاع اقتصادی وخیم ایران نیز ریسک استخراج و معامله با رمز ارز را برای شهروندان ایرانی قابل قبول کرده است. وجود یارانه‌های دولتی برای مصرف برق هم این روند را تسهیل می‌کند.

از سوی دیگر، موضوعی که اردکانیان مستقیماً به آن اشاره نکرد اما شاید مهمتر از هر عامل دیگری باشد، مصونیت سپاه پاسداران ایران از قوانین داخلی است. این امر به‌معنای آن است که اقدامات دولتی برای جلوگیری از استخراج رمز ارز، وقتی پای سپاه در میان باشد راه به جایی نمی‌برد.

استخراج رمز ارز و قطع برق

در صورت ادامه استخراج رمز ارز، خاموشی‌های ناخواسته همزمان با افزایش گرمای تابستان بر شهرهای بزرگ ایران سایه خواهد انداخت. از طرف دیگر، اگر دولت یارانه‌ برق را برای جلوگیری از استخراج رمز ارز قطع کند، مردم عادی از لحاظ اقتصادی آسیب خواهند دید.

به نظر روبین، بنابراین ایران هرچه کند، چه جلوی استخراج رمز ارز را بگیرد و چه نگیرد، با یک معامله دوسرباخت روبرو خواهد بود و این می‌تواند همان جرقه‌ای باشد که منجر به اعتراضات بعدی در ایران می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم