آژانس‌بین‌المللی: تا دو ماه دیگر توافقی با ایران صورت نمی‌گیرد

هرگونه توافق در زمینه احیای برجام، به بعد از تشکیل دولت جدید ایران موکول شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که مذاکرات اتمی در وین دور ششم خود را به پایان می‌برد، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، تلاش‌ها برای احیای توافق اتمی 2015 باید منتظر تشکیل دولت جدید در ایران بماند. او تاکید کرد که راه رسیدن به توافق جدید، نیاز به اراده سیاسی از سوی همه طرف‌های درگیر با این موضوع دارد.
خبرگزاری «رویترز» گزارش کرد، مدیرکل آژانس بین‌المللی در گفتگو با روزنامه ایتالیایی «La Repubblica» در اشاره آشکار به انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ایران و در پاسخ به این پرسش که مذاکرات فعلی به کجا رسیده است، گفت:«همه می‌دانند که در این موضوع به خصوص، باید منتظر تشکیل دولت جدید در ایران باشیم».
از این رو او تاکید کرد:«مذاکرات جاری مسائل فنی پیچیده و حساس را مورد مناقشه قرار داد اما مهم ابراز اراده سیاسی همه طرف‌های درگیر برای برداشتن گام بعدی است».

تشکیل دولت جدید ایران در ماه ژوئیه

از سوی دیگر، سخنگوی دولت فعلی ایران گفت که انتظار می‌رود رئیس جمهور آینده ایران، دولت جدید خود را در نیمه ماه ژوئیه آینده تشکیل دهد. این در حالی است که دوره ریاست جمهوری حسن روحانی در سوم ژوئیه آینده به پایان می‌رسد و بنابراین مذاکرات اتمی وین، تا بعد از این تاریخ ادامه خواهد یافت.
شایان ذکر است که دور ششم مذاکرات اتمی وین، روز شنبه گذشته آغاز شد.مذاکراتی که از ماه آوریل گذشته همچنان ادامه دارد و تاکنون به نتیجه قطعی نرسیده است. در این راستا، آژانس بین‌المللی به صورت مستقیم در گفتگوها شرکت ندارد، اما برای تحقیق درباره سایت‌های اتمی ایران و ارسال بازرسان بین‌المللی به این کشور، فراخوانده شده است.

دور ششم گفتگوها

طبق معمول مذاکرات اتمی جاری، دور ششم مذاکرات میان ایران و اعضای باقیمانده برجام چون روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا در سالن یکی از هتل‌های لوکس شهر وین از سر گرفته شد، در حالی که هیئت آمریکائی در هتل مقابل آن به شکل غیرمستقیم بر فرآیند مذاکرات نظارت می‌کند.
تا این لحظه، سلسله مذاکرات انجام شده از ماه آوریل گذشته، موفق به احیای توافق اتمی که با خروج آمریکا در سال 2018 از آن با مشکل اساسی برخورد کرد، نگردیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید