خطر واگذاری ماهواره پیشرفته نظامی روسی به ایران

آسیا تایمز: این ماهواره و بمب اتم، ایران را به «ابرقدرت کوچک» تبدیل خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با نظر به اخبار احتمال واگذاری یک ماهواره پیشرفته نظامی توسط روسیه به ایران، «آسیا تایمز» در مقاله‌ای به بررسی تبعات خطرناک دسترسی تهران به قابلیت‌های ماهواره‌ای پیشرفته پرداخته است.

به گفته این روزنامه، در جایی که ایران در حال تاخت و تاز برای نابود کردن نظم موجود در خاورمیانه و جایگزین کردن آن با نظمی مختص خود است، دستیابی تهران به توانایی پیشرفته ماهواره‌ای می‌تواند فرایند توسعه‌طلبی آن را تسریع کرده و گسترش دهد.

ایران امسال اولین موشک باربر سنگین خود را با موفقیت آزمایش کرد. مسئولان ایرانی ادعا کرده‌اند که این موشک که «ذوالجناح» نام دارد، با نمونه‌های جهانی برابری می‌کند. این موشک می‌تواند برای پرتاب ماهواره‌های نظامی مورد استفاده قرار گیرد، یا می‌تواند به موشک قاره‌پیما تغییر کاربری داده و برای هدف قرار دادن دشمنان دوردست – از جمله اروپا و آمریکا – به کار رود.

«آسیا تایمز» می‌گوید که استفاده از ماهواره‌ها‌ برای نیروهای نظامی مدرن ضروری است، چرا که آنها امکاناتی فراتر از افق دید معمولی فراهم می‌کنند. برای مثال، ماهواره‌ها سیستم‌های ارتباطی قوی‌تری ایجاد می‌کنند، جاسوسی مخفی را آسان‌تر می‌کنند، و فرماندهی میدان نبرد و کنترل تسلیحات هسته‌ای را بهبود می‌بخشند. بدین ترتیب، ماهواره‌ها ابزارهایی تعیین‌کننده برای قدرت‌افکنیِ کشورها و تهدید دشمنان‌شان از راه دور هستند.

در صورتی که ماهواره روسی «کانوپوس-وی» به دوربینی با وضوح بالا مجهز شود، به سپاه پاسداران ایران این امکان را می‌دهد تا به آسانی اهداف بالقوه را در سراسر خاورمیانه ردیابی کند. به طور خاص، این ماهواره به سپاه اجازه می‌دهد تا بر تاسیسات نفتی در کشورهای حوزه خلیج، پایگاه‌های نظامی اسرائیل، و پادگان‌های سربازان آمریکایی در عراق نظارت مستمر داشته باشد.

«آسیا تایمز» خاطرنشان می‌کند که اگر گزارش‌های منتشرشده مبنی بر تلاش ایران برای انتقال موشک‌های قاره‌پیمای هدایت‌شونده به کوبا و ونزوئلا حقیقت دشته باشد، این می‌تواند تهدیدی بزرگ و مستقیم برای ایالات متحده و دیگر ساکنان نیمکره غربی ایجاد کند. توانایی ماهواره‌ای نظامی ارتقا‌یافته ایران، رفتار تهاجمی آن نسبت به آمریکا را افزایش خواهد داد.

در نهایت، «آسیا تایمز» نتیجه می‌گیرد که اگر ایران بتواند بمب اتم بسازد و آزمایش کند، و ثابت کند که توانایی ساخت و پرتاب ماهواره به فضا را دارد، به دسته متفاوتی از کشورها می‌پیوند که می‌توان آنها را «ابرقدرت‌های کوچک» نام نهاد. داشتن بمب اتم در زیرزمین و ماهواره در آسمان، اهرم‌های قدرت جدیدی برای چانه زدن جمهوری اسلامی ایران با قدرت‌های جهانی فراهم خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید