انتخابات و جنبش سبز؛ میرحسین موسوی تحریم کرد، مهدی کروبی دعوت

پیشتر میرحسین موسوی انتخابات را «تحقیرآمیز و مهندسی‌شده» توصیف کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مهدی کروبی، از رهبران «جنبش سبز»، که 11 سال از حصر خانگی او به‌دلیل اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 می‌گذرد، مردم ایران را به حضور در انتخابات پیش رو دعوت کرد.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی در گفت‌وگو با تارنمای «اعتمادآنلاین» تایید کرد که پدرش در انتخابات 1400 شرکت می‌کند و به «عبدالناصر همتی» رای خواهد داد.

این در حالی است که میرحسین موسوی دیگر رهبر در حصر جنبش سبز با توصیف انتخابات به «تحقیر آمیز و مهندسی شده» تصریح کرد: «در شرایط چنین ناپایدار و پر ابهام بنده به عنوان یک همراه کوچک، در کنار کسانی خواهم ایستاد که از انتخابات‌های تحقیرآمیز و مهندسی‌شده به جان آمده‌اند. کسانی که حاضر نیستند تسلیم تصمیمات پشت پرده برای آینده کشور بشوند.»

گفتنی است در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88، مهدی کروبی با ارسال نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای، رهبر ايران، «مجتبی» پسر او را به دخالت در انتخابات متهم کرد و مدعی شد که بيشترين آرا را در انتخابات به خود اختصاص داده اما بخش‌هايی از سپاه پاسداران و بسيج در بسياری از شهرستانها از طريق پرداخت پول به هيئت‌های مذهبی آرای مردم را مخدوش کرده و به نفع يکی از نامزدها تغيير داده است.

حسین کروبی به نقل از پدرش گفت: «نظر به شناختی که از سال‌های گذشته از آقای همتی در بخش اقتصادی و اجرایی دارم و توان ایشان را در اداره کشور می‌دانم رای من به آقای همتی خواهد بود و انشالله بعد از انتخابات دلایل خود را جهت شرکت در انتخابات خواهم گفت.»

کروبی در حالی از حصر خانگی از همتی حمایت کرده که جبهه «اصلاحات» ایران، شامگاه دوشنبه 24 خرداد، اعلام کرد که عبدالناصر همتی، نتوانست آرای لازم برای حمایت این جبهه را کسب کند.

مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران، سحرگاه دوشنبه جهت بررسی نامزدی همتی تشکیل جلسه داد که در نهایت وی نتوانست حمایت این جبهه را به‌دست آورد.

طبق نظرسنجی‌های رسمی نرخ مشارکت مردم‌ در انتخابات پیش رو به شکل بی‌سابقه‌ای کاهش نشان می‌دهد.

شورای نگهبان با استفاده از ابزار «نظارت استصوابی» ضمن رد صلاحیت همه داوطلبین منتسب به جبهه اصلاحات، تنها صلاحیت 7 نفر از 592 نامزد را احراز کرد.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران قرار است 28 خرداد برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم