پنتاگون: آمریکا به هماهنگی با اسرائیل درباره ایران پایبند است

بررسی جوانب مختلف قضیه ایران در پشت درهای بسته انجام خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه 15 ژوئن 2021 منتشر کرد، پایبندی خود را نسبت به هماهنگی با اسرائیل درباره ایران اعلام کرد. لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده در تماس تلفنی با «بنی گانتس» همتای اسرائیلی خود، ضمن بررسی موضوع ایران و چالش‌های مشترک منطقه‌ای میان آمریکا و اسرائیل، بر این موضوع تأکید کرد.

جلوگیری از دستیابی به سلاح اتمی ایران

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل پیشتر گفته بود که دولت متبوع وی با همکاری و هماهنگی با ایالات متخده، اجازه نخواهد داد که جمهوری اسلامی به تولید سلاح اتمی بپردازد. او همچنین دوشنبه گذشته در صفحه توئتیرش نوشت که در دیدار با «مایکل راتنی» فرستاده ویژه آمریکا به اسرائیل، بر ادامه تلاش‌های اسرائیل با متحدان خود جهت جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی تأکید کرده و خاطر نشان نمود که «بررسی جوانب مختلف قضیه ایران در پشت درهای بسته» انجام خواهد گرفت.

یک توافقنامه بد

علاوه بر این، یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل در نخستین اظهارنظر خود درباره ایران، گفت:«توافقنامه اتمی امضا شده با ایران، یک توافقنامه بد است». او که در جلسه معارفه خود تاکید کرد که «اسرائیل همه تلاش خود را به عمل خواهد آورد تا از رسیدن جمهوری اسلامی به سلاح اتمی جلوگیری کند».
با این اظهارات، به نظر می‌رسد که اگرچه دولت جدید اسرائیل اختلاف دیدگاه عمیقی در امور مختلف داخلی و نحوه رابطه با فلسطینی‌ها، با دولت پیش از خود دارد، اما از سخن گفتن درباره منع ایران از رسیدن به سلاح اتمی، لحظه‌ای درنگ نمی‌کند.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی تماس تلفنی با «نفتالی بنت» نخست وزیر جدید اسرائیل، روی کار آمدن وی را تبریک گفت و خاطر نشان کرد که بر سر موضوع ایران و دیگر قضایای منطقه‌ای با یکدیگر همکاری و هماهنگی خواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم