در پی شکایت عراقچی، پلیس وین برگزاری تجمعات معترضان عليه مذاكرات را ممنوع کرد

انریکه مورا: سر و صدای معترضان بر روند مذاکرات تاثیر گذاشته و برای مذاکره‌کنندگان فشار روانی ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی شکایت مطرح شده از سوی عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین، پلیس اتریش برگزاری هرگونه تجمع‌ اعتراضی در مقابل هتل محل مذاکرات را ممنوع کرد. پیش از این بارها ایرانیان مخالف رژیم در این مکان تجمع کرده و شعار سر داده بودند.
به گزارش خبرنگار «العربیه» از وین، پلیس این شهر اعلام کرد انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی از مقامات اتریشی خواسته شرایط بهتری برای مذاکرات فراهم کنند، به ویژه آنکه سر و صدای معترضان، در داخل هتل هم شنیده می‌شود و بر روند مذاکرات تاثیر می‌گذارد.
براساس بیانیه پلیس وین، انریکه مورا گفت که شعارهای سرداده شده در بیرون، بر مذاکره‌کنندگان فشار روانی ایجاد می‌کند و متوقف شدن مذاکرات می‌تواند پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی در پی داشته باشد.
علیرغم نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، مذاکرات هسته‌ای در وین همچنان ادامه دارد و با مشخص شدن این موضوع که این دور از مذاکرات، دور نهایی نیست، قرار است هیات‌مذاکره‌کننده ایرانی پیش از برگزاری انتخابات به تهران بازگردد.
در روزهای گذشته جلسات پرشماری میان هیات‌های مذاکره‌کننده برگزار شد تا پیش از پایان این دور از مذاکرات، درباره پیش‌نویس توافق شود.
هیات‌های مذاکره‌کننده از روز شنبه مذاکرات خود را در وین از سر گرفته و اتحادیه اروپا این مذاکرات را پرشمار توصیف کرد. هیات‌های ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا در یکی از هتل‌های مجلل وین گردهم آمده و هیات مذاکره‌کننده آمریکایی که به شکل غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد، در هتل دیگری در آن سوی خیابان مستقر شد.
عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده اتمی ایران، بر خلاف مواضع سابق مقامات ایرانی مبنی بر جلوگیری از فرسایشی شدن مذاکرات وین، تصریح کرد که نمی‌توان پایان مذاکرات را پیش‌بینی کرد.

عراقچی در گفت‌وگو‌ با «پرس تی وی»، شبکه انگلیسی زبان تلویزیون ایران، با اظهار این که مذاکرات جاری مستلزم بحث‌های زیاد سیاسی، حقوقی و فنی است، گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانیم در این دور به نتیجه نهایی دست یابیم، حتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دور بعدی دور نهایی خواهد بود. ما تعداد دورهای مذاکرات را نمی‌شماریم.»
او روز شنبه 12 ژوئن 2021 پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت که فکر نمی‌کند طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ظرف هفته جاری بتوانند به جمع بندی نهایی برسند.
عراقچی به «خبرگزاری صدا و سیمای ایران» گفت : « با وضعیت پیچیده‌ای مواجه هستیم به این دلیل که هم بازگشت آمریکا به برجام یکسری مسائل فنی، حقوقی و سیاسی دارد و هم راستی آزمایی اقدامات آمریکا، از پیچیدگی‌هایی برخوردار است و باید برای آن برنامه ریزی شود و در آن خصوص دقت شود و برای آن شاخص تعیین شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم