خامنه‌ای: ایران دارای موشک بالستیک با برد 2000 کیلومتر است

رهبر جمهوری اسلامی مدعی شده که کشورش قادر به تولید موشک با برد 5000 کیلومتر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در ویدیویی که اخیرا منتشر شده اما مربوط به فوریه 2019 است، ادعا کرده که ایران دارای موشک‌های بالستیک با برد 2000 کیلومتر است.
در این ویدیوی کوتاه که شب گذشته منتشر شده، خامنه‌ای مدعی شده است که موشک‌های بالستیک ایران «برد 2000 کیلومتر دارند.»


خامنه‌ای تصریح کرده که وی مانع اقدام کارشناسان نظامی برای تولید موشک با برد بیشتر شده است. او بیان کرد: «من گفتم برد موشک‌های بالستیک بیشتر از 2000 کیلومتر نباشد. آنها (کارشناسان تولید موشک) می‌خواستند تا برد 4000 تا 5000 کیلومتر موشک تولید کنند که من نگذاشتم.»
یکی از حاضران می‌پرسد: چرا نگذاشتید؟ خامنه‌ای پاسخ می‌دهد: «به دلایلی من مانع شدم و گفتم در حال حاضر نباید برد موشک‌ها بیشتر از 2000 کیلومتر باشد.»
رهبر جمهوری اسلامی افزود: «آنها (کارشناسان تولید موشک) گله‌مند هستند که من مانع تولید موشک با برد بیشتر شده‌ام.»
خامنه‌ای در ادامه موشک‌های بالستیک ایران را «نقطه‌زن» عنوان می‌کند و گفت: «موشک‌های نقطه‌زن 2000 کیلومتری ما بسیار سلاح برجسته‌ای است. این موشک‌ها به فاصله 5 تا 10 متری هدف را می‌زنند.»


تلاش‌های جهانی برای کنترل برنامه موشکی ایران

سخنان خامنه‌ای در حالی منتشر می‌شود که خبرهایی در رابطه با گنجاندن «برنامه موشکی» ایران در مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی انتشار یافته است.
از سویی دیگر رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، در نشست روز دوشنبه 24 خرداد، خود در بروکسل، از ایران خواستند که تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را متوقف کند.
رهبران کشورهای صنعتی موسوم به «گروه هفت» نیز یک‌شنبه 23 خرداد، با انتقاد از تهران در رابطه با «اشاعه تکنولوژی ساخت موشک و تسلیحات» از ایران خواستند برنامه موشکی خود را طبق قطعنامه‌ 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، متوقف کرده و از ایجاد بی‌ثباتی در منطقه دست بردارد.

به نوبه خود بنی گانتس، وزیر دفاع دولت جدید اسرائیل نیز شامگاه دوشنبه 24 خرداد، بر موضع کشورش مبنی بر منع ایران از دسترسی به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

وزیر دفاع اسرائیل گفت، تل‌آویو به‌منظور جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای، به همکاری و هماهنگی با واشینگتن ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم