بیانیه اروپا-آمریکا: درباره نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران نگرانیم

اتحادیه اروپا و آمریکا به 17 سال اختلاف در صنعت هوانوردی پایان دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 15 ژوئن 2021 با انتشار بیانیه مشترکی از روند نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران ابراز نگرانی کرده و از مذاکرات هسته‌ای در وین برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام، اعلام حمایت کردند.

در این بیانیه به موضوع روسیه هم پرداخت شد و نقض مکرر حاکمیت ملی اوکراین از سوی موسکو را محکوم کرده و از روسیه خواست همه زندانیان سیاسی را آزاد کند. در این بیانیه بر آمادگی کامل آمریکا و اروپا برای واکنش به اقدامات منفی تکرارشوند روسیه تاکید شد.
ناآرامی‌های دریای جنوبی چین هم در این بیانیه آمده و دو طرف متعهد شد که برای تصحیح ساختار سازمان بهداشت جهانی تلاش کنند.

Advertisement

آمریکا و اتحادیه اروپا توافق کردند که به مدت 5 سال اختلاف قدیمی مربوط به دو شرکت هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس را کنار بگذارند. دو طرف درباره کمک‌های غیرقانونی داده شده به دو شرکت ایرباس و بوئینگ سال‌هاست که با هم اختلاف دارند.

«اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در دیدار با جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در بروکسل، گفت که این نشست پیشرفت‌هایی در زمینه مذاکرات مربوط به شرکت‌های هواپیمایی حاصل شد، «ما تصمیم گرفته بودیم به کمک هم این مشکل را حل کنیم و امروز به وعده خود عمل کردیم.»
فون در لاین افزود: «این توافق صفحه جدیدی در روابط ما باز می‌کند و پس از 17 سال اختلاف در زمینه هوانوردی، حالا به همکاری روی آورده‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم