بازار غیر رسمی فروش 60 میلیون تومانی واکسن فایزر در تهران

آسترازنکا 16 میلیون ‌و سینوفارم چینی 18 میلیون تومان در بازار سیاه تهران فروخته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه «همشهری»، در گزارشی خبر از بازار غیر رسمی فروش 25 تا 60 میلیون تومانی واکسن کرونای آمریکایی فایزر در تهران داد.

«همشهری»، سه‌شنبه 25 خرداد، نوشت واکسن در گروه‌های چند نفره تزریق می‌شود و «تمام سازوکار جذب متقاضی، به شکل محتاطانه و در صورت معرفی از سوی افراد مورد اعتماد با ارائه کد ملی، شماره گذرنامه و تشکیل یک گروه 5 تا 6 نفره انجام می‌شود.»

این روزنامه گفته است که تزریق واکسن در چند نقطه شهر انجام می‌شود و ادامه داده که «تزریق واکسن از سوی افرادی که در کار تزریقات هستند انجام می‌شود و همان جا هم کارت واکسن که مهر وزارت بهداشت (اقلیم) کردستان عراق را دارد، به افراد داده می‌شود.»

در ادامه این گزارش آمده است: «قیمت هر دو دوز واکسن 25 تا 60 میلیون تومان با توجه به معرف و بازاریاب و محل تزریق متفاوت است.»

متصدی اصلی یکی از دفاتری که در آن تزریق واکسن انجام می‌گیرد در مورد علت استفاده از کارت واکسن عراقی گفته است: «این کارت‌ها را وزارت بهداشت کردستان عراق صادر می‌کند که مهر آن هم مورد تایید جهانی است. به همین دلیل برای تزریق باید کارت ملی و پاسپورت ارائه شود تا شماره گذرنامه روی همین کارت ثبت شود. شماره ملی هم برای ثبت در آینده است تا اگر به هر دلیلی واردات فایزر به کشور آزاد شد، مورد تایید قرار گیرد.»

این گزارش می‌افزاید: «بر اساس ادعاهای متصدی دفتر تزریق واکسن، آنها 3 دفتر دارند که یکی از این دفاتر در بیمارستانی قرار دارد. با این حال این توضیح را می‌دهد که در بیمارستان‌ها قیمت تزریق این واکسن‌، کمتر است؛ چرا که آنجا هر ویال (شیشه حاوی واکسن) را برای 6 تا 7 نفر تزریق می‌کنند.»

توقف رسمی تزریق واکسن در ایران

گزارش‌های مختلف از بازار غیر رسمی واکسن‌های کرونا در ایران درحالی عنوان می‌شود که در روزهای اخیر ویدیوهایی از شهروندان ایرانی منتشر شد که نشان می‌داد مراکز تزریق واکسن با نصب اطلاعیه‌هایی واکسیناسیون را به دلیل نبود واکسن کرونا متوقف کرده‌اند.
علی‌رضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، درباره تاخیر در واکسیناسیون گفت که دو هفته پیش «در یک بدعهدی، محموله سه میلیون دوزی واکسن کرونا به دست ما نرسید». قرار بود این محموله از چین وارد ایران شود.

پیش از این علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دی 99، واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی را به ایران ممنوع اعلام کرد و گفت: «من به این کشورها اعتماد ندارم. اینها خودشان در مدیریت کرونا ناموفق بوده‌اند.»

Advertisement

مقامات وزارت بهداشت ایران پس از اعلام ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اقدام به خرید واکسن چینی و روسی کردند با این حال واکسیناسیون از حدود دو هفته قبل در ایران عملا متوقف شده است.

ایران تاکنون چهار موج همه‌گیری کرونا را از سر گذرانده است و به دلیل شیوع انواع جهش‌یافته هندی و آفریقای جنوبی ویروس کرونا، در آستانه موج پنجم این بیماری قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم