افراد دیگری در ارتباط با فایل صوتی ظریف ممنوع‌الخروج شدند

پیشتر 20 نفر در این رابطه ممنوع‌الخروج شده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه 15 ژوئن 2021 اعلام کرد تعدادی افراد که «در مظان اتهام»، منتشر کردن فایل صوتی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور هستند، ممنوع‌الخروج شدند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» اسماعیلی در این‌رابطه اضافه کرد:« پرونده ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شده و افراد متعددی که مرتبط با پرونده بودند از آنها به عنوان مطلع تحقیق شد. برخی که در مظان اتهام بودند ممنوع الخروج شدند».
اسماعیلی همچنین یادآور شد که در این پرونده به تعدادی از متهمان تفهیم اتهام شد و با قرار تأمین آزاد شدند.
این مقام قضائی ایران، درباره تعداد متهمان، هویت آنها و اینکه به کدام دستگاه یا اداره دولتی مرتبط هستند، توضیحی نداد، اما قبلا و بعد از انتشار فایل صوتی ظریف، اخبار متناقضی درباره ممنوع الخروج افراد منتشر شد.قوه قضائیه تعداد آنها را 15 نفر ذکر کرده بود، اما بعدها صدا و سیمای جمهوری اسلامی، تعداد ممنوع الخروجی‌ها را 20 نفر اعلام کرد.
در این راستا نیز، «علی القاصی مهر» دادستان تهران در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران، از تشکیل مجموعه جلسات نهادهای امنیتی کشور برای بررسی پرونده فایل صوتی ظریف خبر داده بود.

Advertisement

علاوه بر این، در پی انتشار فایل صوتی ظریف، حسام‌الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری از مقام خود استعفا داد. رسانه‌های جناح مقابل، «آشنا» را متهم کردند که عامدانه به انتشار این فایل صوتی دست زده است.
انتشار فایل صوتی ظریف، کنش و واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج ایران به همراه خود داشت. ظریف در این فایل صوتی که «قرار نبود» منتشر شود، قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه را متهم می‌کند که بر سر راه دیپلماسی وزارت خارجه مانع تراشی می‌کرد و عملا سیاست خارجی ایران را تابعی از آرمان‌های توسعه‌طلبانه و مداخله‌جویانه خود در امور کشورهای همجوار کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم