ادامه حریق در منطقه حفاظت شده کرخه

به‌دلیل فقدان تجهیزات اولیه مهار حریق، آتش‌سوزی در این منطقه چند روز ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جنگل‌های منطقه حفاظت شده کرخه در استان خوزستان، به‌دلیل فقدان تجهیزات مهار حریق برای چندین روز متوالی در آتش می‌سوزد و بخش وسیعی از این منطقه از بین رفته است.

محمد الوندی، رئیس پارک ملی کرخه در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» گفت: «شامگاه یکشنبه جنگل‌های کرخه حوالی روستای سیدعدنان، آتش گرفت که با تلاش نیروهای عملیاتی مهار شد اما امروز دوباره آتش با توجه وزش باد و نبود لودر شعله‌ور شد.»

وی افزود: «آتش‌سوزی با گذشت بیش از پنج ساعت هنوز ادامه دارد و آتش‌نشانان در حال تلاش برای خاموش کردن آن هستند.»

منطقه حفاظت شده کرخه حدود 14 هزار هکتار است که هفت هزار و 500 هکتار آن پارک ملی است. پوشش گیاهی این پارک گز، پده، کنار، توت خودرو، بید، کنارک و دیگر درختان است.

از سویی دیگر علی عبداللهی، معاون اداره‌کل مدیریت بحران خوزستان در مورد نبود تجهیزات مهار آتش در این استان گفت: «در خصوص تامین امکانات و تجهیزات مهار آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع، با سازمان مدیریت بحران کشور مکاتبه و هماهنگی شده و امکانات در حال اعزام به خوزستان است.»

Advertisement

حریق بیش از 6 هزار نفر نخل

همزمان با حریق کرخه، نخلستان‌های اطراف فلاحیه (شادگان) هم در آتش سوختند. در حریق گسترده‌ای که شامگاه یکشنبه در روستاهای «ابو دیره» در منطقه «المنیوحی»، «حمیسه» و «ابو شانگ» در منطقه «قصبه النصار» رخ داد، بیش از 6 هزار نفر نخل در آتش سوختند. یکی از دلایل عمده این میزان از خسارات، استمرار حریق به مدت بیش از 10 ساعت بود. به گفته ساکنان محلی در این 10 ساعت هیچ نهادی برای کمک به مردم وارد عمل نشده و در برخی از این نخلستان‌ها، آتش تنها به این دلیل فرونشست که دیگر چیزی برای سوختن وجود نداشت.

خوزستان درگیر پنج «اَبر بحران»

کیامرث حاجی‌زاده، مدیر کل مدیریت بحران خوزستان پیش از این گفته بود که این استان همزمان با پنج «ا‌‌َبر بحران» سیل، آتش‌سوزی، ریزگردها، زلزله و خشکسالی درگیر است.
این در حالی است که چندی پیش بزرگترین مرکز مانیتورینگ ستاد بحران کشور در استانداری خوزستان راه‌اندازی شد و هدف از آن پیشگیری و اقدام به موقع در حوادثی چون سیل و آتش‌سوزی عنوان شده بود.

در هفته‌های گذشته نمایندگان این استان در مجلس ایران، گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد عملکرد استانداری خوزستان را به قوه قضاییه ارجاع دادند.

در بخشی از این گزارش آمده: «عملکرد مالی ستاد بحران استانداری - مدیریت بحران به مجموعه ای از فعالیت، چاره جویی و دستورالعمل‌هایی اطلاق می‌شود که مدیریت یک سازمان قبل و بعد از بحران انجام می‌دهد. اما آنچه در سنوات اخیر از مدیریت بحران استان خوزستان مشاهده شده غافلگیری پس از وقوع هر بحرانی بوده است و این در حالی است که بحران‌ها در این استان به صورت متناوب و تکراری اتفاق می‌افتد که این موضوع نیز قابل تأمل است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم