.
.
.

محسن هاشمی به خامنه‌ای: اجازه ندهید جمهوری اسلامی، حکومت اسلامی شود

پسر رفسنجانی خواستار دخالت رهبر برای عبور ایران از «پیچ خطرناک» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محسن هاشمی رفسنجانی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری فقید ایران در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، ضمن اعتراض به رد صلاحیتش در انتخابات ریاست‌جمهوری، از او خواست برای عبور ایران از یک «پیچ خطرناک» نجات دهد.
در نامه‌ای محسن هاشمی که خبرگزاری «ایسنا» نسخه‌ای از آن را منتشر کرد، آمده به اظهارات حیدر مصلحی وزیر اسبق اطلاعات درباره رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره شده و آمده: « مستحضرید که آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از عدم تاییدشان در شورای نگهبان فرمودند: «وزیر اطلاعات وقت به شورای نگهبان آمده و توضیحاتی درباره رشد آرایم در نظرسنجی‌ها داده و گفته اگر مرا را تأیید کنند، همه رشته‌های ده ساله پنبه خواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان این اظهارات را ساده انگارانه قلمداد و تکذیب نمود؛ اما اکنون وزیر وقت اطلاعات گفته است: در شورای نگهبان گفتم: براساس گزارشات از کف خیابان در سال 92 آقای رفسنجانی پیروز انتخابات می‌بود. جمع‌بندی من این بود که با توجه به شرایط نظام مصلحت این بود ایشان رد صلاحیت شوند و دلایل آن را توضیح دادم.»


او در ادامه این نامه نوشت: « حال این روزها در جریان عدم احراز صلاحیت برخی از کاندیداهای این دوره ریاست جمهوری نیز که حضرتعالی فرمودید ظلم و جفا شده و خواستار جبران توسط دستگاههای مسئول شدید، متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفت. من نیز مانند تعدادی از بزرگواران برای آنکه در فضای انتخابات تاثیر منفی نگذارم، سکوت کردم؛ اما اکنون که این مسائل صراحتا درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح گردیده، از جنابعالی درخواست تظلم خواهی دارم.»
حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد، یک شنبه 23 خرداد، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرد که شورای نگهبان با استناد به گزارش حضوری وی اکبر هاشمی رفسنجانی را در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 رد صلاحیت کرده است.
وزیر سابق اطلاعات ایران یادآور شد: «من در دوران وزارتم در مورد یکی از شخصیت‌هایی که جایگاه قابل‌توجهی هم داشت (هاشمی رفسنجانی) بررسی‌هایی انجام دادم. کف خیابان نشان می‌داد این آقا اگر بیاید، رای می‌آورد.»

محسن هاشمی رفسنجانی که به مانند پدرش از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده، با تاکید بر اینکه « اراده ای که در کشور در حال تقویت نیز هست، نظر مردم را تزئینی فرض کرده و از هر وسیله ای برای تحقق اهداف خود بهره می برند و به جای احراز صلاحیت، رای تمایل به نامزدها می دهند و این رای، جایگزین رای مردم در تشخیص مصلحت و نامزد اصلح شده است»، خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشت: « اجازه تغییر مسیر جمهوری اسلامی به حکومت به اصطلاح اسلامی را نداده و ایران را از پیچ خطرناک نجات دهید.»

لاریجانی و احمدی‌نژاد هم خواستار انتشار دلایل رد صلاحیت شدند

علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران هم روز شنبه 22 خرداد با انتشار بیانیه‌ای خواستار اعلام دلایل رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان شده بود.
لاریجانی با اشاره به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره «جبران» برخی خطاها در مرحله صلاحیت‌ها نوشت: «از شورای نگهبان خواهشمندم بین خود و خدا با توجه به اثبات کذب بودن گزارش‌های داده شده به آن شورا در رابطه با بنده و خانواده‌ام در جریان بررسی احراز صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، همه دلایل عدم احراز صلاحیت اینجانب را بدون هرگونه پرده‌پوشی به صورت رسمی و عمومی اعلام فرمایید.»
پیشتر صادق لاریجانی، عضو فقهای شورای نگهبان و برادر علی لاریجانی با انتقاد از روند صلاحیت‌ها، گزارشات نادرست و هدایت شده نهادهای امنیتی را مبنای تصمیمات شورای نگهبان دانست.
پیش از آن نیز محمود احمدی‌نژاد، دیگر نامزد معروف رد صلاحیت شده انتخابات از شورای نگهبان خواسته بود به طور شفاف و علنی در یک برنامه تلویزیونی با حضورش دلایل رد صلاحیت وی را اعلام کند.
احمدی‌نژاد تاکید کرد که به دلیل رد صلاحیت انتخابات را تحریم کرده و از هیچ نامزدی حتی دوستان خود حمایت نخواهد کرد.
شورای نگهبان در این دوره با شدت بخشیدن به رد صلاحیت‌ها از طریق ابزار «نظارت استصوابی» تنها 7 نفر را از میان 592 داوطلب انتخابات «احراز صلاحیت» کرد.
انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران قرار است جمعه 28 خرداد برگزار شود. پیش‌بینی می‌شود نرخ مشارکت در این دوره به طور بی‌سابقه‌ای کاهش پیدا کند.