.
.
.

وزیر سابق اطلاعات: رفسنجانی با گزارش من در سال 92 رد صلاحیت شد

مصلحی تاکید کرد که رفسنجانی برای حفظ نظام رد صلاحیت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد، یک شنبه 23 خرداد، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرد که شورای نگهبان با استناد به گزارش حضوری وی اکبر هاشمی رفسنجانی را در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 رد صلاحیت کرده است.
وزیر سابق اطلاعات ایران یادآور شد: «من در دوران وزارتم در مورد یکی از شخصیت‌هایی که جایگاه قابل‌توجهی هم داشت (هاشمی رفسنجانی) بررسی‌هایی انجام دادم. کف خیابان نشان می‌داد این آقا اگر بیاید، رای می‌آورد.»


مصلحی که از سوی احمدی‌نژاد از وزارت اطلاعات برکنار و با اصرار رهبر جمهوری اسلامی به وزارت بازگشت باعث نزاع بی‌سابقه‌ای میان دولت و رهبر شد و در نهایت منجر به قهر و خانه‌نشینی ده روزه احمدی‌نژاد گردید.
او با اشاره به حضورش در شورای نگهبان برای توضیح رد صلاحیت هاشمی گفت: «در بررسی‌هایم تایید صلاحیت و رد صلاحیت آن فرد (هاشمی رفسنجانی) و هزینه فایده هرکدام از آن‌ها را مشخص کردم. بعد جمع‌بندی کردم و این جمع‌بندی را به دستگاه‌هایی که باید، ارائه کردم و در نهایت شورای نگهبان از من دعوت کرد بیایم و این هزینه فایده را توضیح دهم که رفتم و در دو صفحه این موضوع را به آنان گفتم.»
در سال 94 هاشمی رفسنجانی به نقش مصلحی و گزارش او به شورای نگهبان در رد صلاحیت خود اشاره کرده بود.
وزیر پیشین اطلاعات در ادامه با اشاره به این که بسیاری از «گنده گنده‌ها» فدای نظام شدند، از همراهی همه فقهای شورای نگهبان با او سخن گفت و افزود: «در این بررسی که به شورای نگهبان ارائه شد تمام ابعاد را دیده بودم و چیزی نبود که از قلم افتاده باشد. فقط یکی از آقایان حقوقدان شورای نگهبان از من پرسید شخصیت این فرد چه می‌شود؟ گفتم من با شخصیت کاری ندارم من دارم هزینه فایده برای نظام می‌کنم.»
شورای نگهبان با رد صلاحیت رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 کوشید مانع اجماع پایگاه اجتماعی «جنبش سبز»، اعتراض کنندگان به نتایج انتخابات سال 88 بشود. هاشمی رفسنجانی پس از رد صلاحیت، از حسن روحانی حمایت کرد و موجبات پیروزی وی را در انتخابات سال 92 فراهم کرد.

شورای نگهبان تکذیب کرد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با تکذیب سخنان مصلحی در صفحه توییتر خود نوشت: «آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آنرا قبول نداشتند.»
با این وجود کدخدایی در سال 94 در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران، گفته بود که «بهتر بود در جلسه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت هاشمی رفسنجانی از حیدر مصلحی دعوت نمی‌کردیم تا این شبهه‌ها ایجاد نشود.»
عضو و سخنگوی شورای نگهبان در سال 95 نیز درباره دلایل رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: «بحث شورای نگهبان بحث شخصی نیست بلکه بحث معیارهایی است که در قوانین و مقررات داریم» و هاشمی رفسنجانی «رای کافی را نیاورد» رد صلاحیت او «از سر حب و بغض نبوده است.»

واکنش‌ها به سخنان مصلحی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران و از رد صلاحیت‌شدگان انتخابات ریاست جمهوری پیش رو با اشاره به این که رد صلاحیت‌ها اغلب بر اساس «مصلحت سنجی‌های امنیتی» صورت می‌گیرد، در توییتر نوشت: «به عنوان رئیس ستاد هاشمی رفسنجانی⁩ در انتخابات ریاست جمهوری 92، از شورای نگهبان می‌خواهم که برای جبران حقوق پایمال شده و احترام به ⁧افکار عمومی⁩ به جای هرگونه پاسخگویی غیر موثر، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند.»

علی مطهری، دیگر داوطلب رد صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در واکنش به سخنان مصلحی در صفحه توییتر خود نوشت: «آقای مصلحی می‌گوید در سال 92 به شورای نگهبان گفتم آقای هاشمی رفسنجانی رای می‌آورد، به‌خاطر حفظ نظام مصلحت نیست تایید صلاحیت شود و شورا پذیرفت. آقای کدخدایی می‌گوید شورای نگهبان کاری به مصلحت ندارد و مر قانون را عمل می‌کند. به راستی تکلیف عدالت و تقوا در این شورا چه می‌شود؟»

عباس عبدی، روزنامه‌نگار، نیز در واکنش به اظهارات وزیر پیشین اطلاعات ایران در صفحه توییتر خود نوشت: «اگر دو دهه پیش کسی می‌گفت روزی برسد که فردی چون هاشمی را یک روحانی درجه چند ردصلاحیت کند و به قول خودش 12 مجتهد و حقوقدان هاج و واج نظرش را بپذیرند؛ حتما چنین شخص پیشگویی را به تیمارستان می‌بردند. ولی این هم رخ داده است.»


ادامه رویه شورای نگهبان

در ادامه رویه شورای نگهبان، رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبین انتخابات برای نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری موجب حذف شخصیت‌های مهم نظام از جمله علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق شد.
اعتراض به رد صلاحیت‌ها برای انتخابات پیش رو حتی به درون شورای نگهبان رسید و صادق لاریجانی، برادر علی لاریجانی و عضو فقهای شورای نگهبان نیز از نقش نهادهای امنیتی در تاثیرگذاری بر نظر اعضای شورا پرده برداشت: «سبب این نابسامانی‌ها تا حد زیادی، دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع، در تصمیم‌سازی برای شورای نگهبان است.»
از تعداد 592 داوطلب برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم تنها صلاحیت 7 نامزد از سوی شورای نگهبان احراز شد.
افزون بر عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، اسحاق جهانگیری معاون اول کنونی دولت روحانی، مصطفی تاج‌زاده، معاون اسبق وزیر کشور در دولت خاتمی و علی مطهری برادر زن علی لاریجانی و نماینده چند دوره مجلس نیز توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران جمعه 28 خرداد برگزار می‌شود.