عراقچی: نمی‌توان پایان مذاکرات را پیش‌بینی کرد

پایان مهلت توافق ایران و آژانس ادامه مذاکرات وین را پیچیده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده اتمی ایران، بر خلاف مواضع سابق مقامات ایرانی مبنی بر جلوگیری از فرسایشی شدن مذاکرات وین، تصریح کرد که نمی‌توان پایان مذاکرات را پیش‌بینی کرد.

عراقچی در گفت‌وگو‌ با «پرس تی وی»، شبکه انگلیسی زبان تلویزیون ایران، با اظهار این که مذاکرات جاری مستلزم بحث‌های زیاد سیاسی، حقوقی و فنی است، گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانیم در این دور به نتیجه نهایی دست یابیم، حتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دور بعدی دور نهایی خواهد بود. ما تعداد دورهای مذاکرات را نمی‌شماریم.»

رئیس تیم مذاکراه کننده ایران با ابراز این که تهران‌ به دنبال یک «توافقنامه خوب» از مذاکرات جاری است، بیان کرد: «توافقنامه خوب زمانی بدست می‌آید که نگرانی‌های مهم ما رفع شوند و اهداف کلیدی ما بدست آیند. بدون تحقق این موارد، ما هیچ توافقی نخواهیم کرد.»

او مهمترین نگرانی جمهوری اسلامی را دریافت تضمین از طرف‌های دیگر مذاکره عنوان کرد و گفت: «آن‌ها باید به جمهوری اسلامی ایران اطمینان را بدهند که آنچه در گذشته اتفاق افتاد در آینده تکرار نخواهد شد، این نکته خیلی اهمیت دارد. چنین چیزی مستلزم بحث‌های بسیار زیاد سیاسی، حقوقی و فنی است. ما همچنان به این بحث و گفتگوها - تا زمانی که ضرورت داشته باشد - ادامه می‌دهیم.»

عراقچی به توافقنامه یک ماهه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اشاره کرد و ضمن بیان این که دو طرف مذاکره کننده مایل نیستند نظارت آژانس از تاسیسات اتمی ایران برداشته شود، افزود: «هیچ کس نمی‌خواهد به چنین مرحله‌ای برسد، چون باعث می‌شود گفتگوهای ما حتی مشکل‌تر شود. البته که جدول زمانی بین ایران و آژانس در گفتگوهای ما تاثیرات خودش را دارد، ولی ما تلاش می‌کنیم تاثیرات این مسئله را به حداقل برسانیم.»


نگرانی گروسی از عدم تمدید نظارت آژانس


رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، شامگاه یکشنبه 13 ژوئن، در مصاحبه با پایگاه خبری «اکسیوس»، ضمن ابراز نگرانی نسبت به اقدامات اخیر ایران به افزایش غنی‌سازی همراه با کاهش و محدودسازی نظارت جامعه جهانی و تهدید به عدم تمدید دسترسی آژانس پس از مهلت یک ماهه به دوربین‌های نظارتی، گفت که توافق هسته‌ای با ایران ضروری است.

او با ابراز نگرانی از افزایش سطح غنی‌سازی ایران گفت: «این یک مسئله بسیار جدی است. وقتی شما تا سطح 60 درصد غنی‌سازی می‌کنید، بسیار (به توانایی ساخت بمب) نزدیک هستید.»

گروسی، اخیرا در گزارش فصلی خود به شورای حکام آژانس، با اشاره به اینکه ایران هنوز توضیحات کافی درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته‌ای این کشور نداده است، مجددا از تهران خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار این آژانس قرار دهد.


مرحله دشوار برنامه هسته‌ای ایران

در همین حال آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته در مصاحبه‌ای گفت که برنامه هسته‌ای ایران در حال نزدیک شدن به مرحله‌ای است که کنترل آن دشوار خواهد بود.

بلینکن گفت که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران رسیدن هرچه سریع‌تر به توافق را ناگزیر می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید