.
.
.

روحانی جامعه جهانی را به غنی‌سازی بالای 63 درصد تهدید کرد

روحانی گفته که دولت او تا سطح 63 درصد غنی‌سازی انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، با اعلام این‌که دولت او تا غنی‌سازی 63 درصدی اورانیوم پیش رفت، تهدید کرد که کشورش هر زمان بخواهد می‌تواند غنی‌سازی بیش از 63 درصد را هم انجام بدهد.
روحانی، روز دوشنبه 24 خرداد، گفت: «ما قادر به غنی‌سازی 20 درصد هستیم و دیدید که دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی 63 درصد را انجام داد و اگر ما روزی نیاز به غنی‌سازی بالاتر داشته باشیم همان روز و همان ساعت غنی‌سازی بالاتر را انجام می‌دهیم.»


گفتنی است که تنها یک روز پس از راه‌اندازی سالن سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نطنز در اواسط فروردین گذشته، این سالن مورد هجوم قرار گرفت و منفجر شد.
رئیس جمهوری ایران‌ به خرید سامانه هوایی «اس 300» از روسیه اشاره کرد و گفت: «آنچه مورد نیاز کشور برای واردات در زمینه پدافند هوایی بود با تلاش شبانه‌روزی دیپلماتیک انجام گرفت و اس 300 وارد کشور شد.»
او با اشاره به مذاکرات اتمی وین ضمن تکرار خواسته‌های کشورش، خواهان لغو همه تحریم‌ها شد و تصریح کرد که پس از آن نیز ایران به تعهدات برجامی‌اش باز خواهد گشت.
دور ششم مذاکرات اتمی هم اکنون در وین در حال انجام است. ایران خواستار لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌ها شده است اما آمریکا تنها با رفع بخشی از تحریم‌ها موافق است.
ایالات متحده همچنین خواهان مذاکره درباره پرونده‌های دیگری همچون «برنامه موشکی» و «سیاست‌های منطقه‌ای» تهران نیز شده است.

توافق برای رفع «برخی» تحریم‌ها

از سویی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در پاسخ به پرسشی پیرامون‌ تحریم‌های نفتی ایران گفت که در مذاکرات وین تنها «درباره رفع بخشی از تمامی تحریم‌ها توافق شده است.»
خطیب‌زاده، در نشست خبری دوشنبه 24 خرداد، درباره طولانی شدن مذاکرات وین نیز گفت: «در مذاکرات وین، برخی از موضوعات ظرایف فنی، حقوقی، اجرایی و... باقی مانده است که این ظرایف به اندازه موضوعات اصلی مهم هستند. البته در مورد چند موضوع اصلی گفت‌وگوها هم در جریان است.»


به‌رغم اظهارات خوش‌بینانه درباره کوتاه و سریع بودن مذاکرات، گفت‌وگوهای اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی، وارد دور ششم شده و هیچ یک از طرف‌های مذاکره چشم‌اندازی از پایان قریب الوقوع آن مذاکرات ارائه نکرده‌اند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران با بیان اینکه آمریکایی‌ها باید تضمین‌هایی بدهند که اتقاقات دوران ترامپ تکرار نمی‌شود، خاطرنشان کرد: «چگونگی اجرای تعهدات آمریکا و چگونگی توقف اقدامات جبرانی ایران در گفت‌وگوها در جریان است. با همین روند می‌توان به یک متن رسید. هیات‌ها به پایتحت‌ها برمی‌گردند و آنگاه می‌توان گفت دور بعد می‌تواند دور پایانی باشد یا خیر.»
گفتنی است که آمریکا نه تنها تاکنون هیچ تضمینی برای خروج مجدد از برجام در آینده ارائه نداده بلکه خواستار تثبیت سازوکار «ماشه» در توافق هسته‌ای برای جلوگیری از فرار ایران از تعهدات برجامی‌اش شده است.
خطیب‌زاده درخصوص مذاکرات وین و توافق ایران و آژانس نیز تصریح کرد: «توافق ما فنی است و از زمان اجرایی شدن مصوبه مجلس، دسترسی فراپادمانی به آنها ندادیم. اینکه در یک ماه به نتیجه برسیم، بدبین نیستم. اگر هم نرسیدیم، ادامه شرایط و پاک کردن یا نکردن دوربین‌ها تصمیم داخلی است.»
پیشتر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن ابراز نگرانی از اقدامات ایران در راستای افزایش غنی‌سازی اورانیوم، گفت که توافق هسته‌ای با ایران ضروری است، زیرا در غیر این‌صورت، آژانس مانند یک «کور سرگردان» حرکت می‌کند.
گروسی افزود: «این یک مسئله بسیار جدی است. وقتی شما تا سطح 60 درصد غنی‌سازی می‌کنید، بسیار (به توانایی ساخت بمب) نزدیک هستید. از نظر فنی از مواد درجه تسلیحات قابل تشخیص نیست و بنابراین وقتی این مسئله را به این حقیقت اضافه می‌کنید که دسترسی ما (به تأسیسات هسته‌ای ایران) در حال محدود شدن است، من نگران می‌شوم».