.
.
.

درخواست کمک مالی ایران از صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی

هلال احمر ایران خواستار یک میلیون فرانک برای کمک به چهار استان آسیب دیده از خشکسالی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن اسفندیار، مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه هلال‌احمر ایران، از درخواست کمک یک میلیون فرانکی کشورش از صلیب سرخ جهانی برای مقابله با پدیده خشکسالی خبر داد.
اسفندیار با اشاره به خشکسالی شدید در چهار استان ایران خاطر نشان کرد: «درخواستی در همین راستا تحت عنوان صندوق امداد اضطراری ارائه شد تا چهار استان کشور که بیشتر درگیر مساله خشکسالی هستند، تحت پوشش این برنامه قرار گیرند. خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان امروز در اولویت برای آغاز مرحله نخست این طرح هستند.»
وی افزود: «در راستای کمک به این استان‌ها پروپوزالی آماده شده و مبلغ یک میلیون فرانک سوئیس در مرحله اول درخواست شده است که این مبلغ در صورت تخصیص به مقوله معیشت خانوارهای متاثر، تامین منابع آب شرب و توسعه زیرساخت‌های آبرسانی در این مناطق اختصاص خواهد یافت.»

خشکسالی، ورشکستگی آبی و جیره‌بندی آب

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ایران نیز گفته بود که «خشکسالی بی‌سابقه در انتظار ایران است و سایه شوم خشکسالی بعد از کرونا در سال 1400 ایران را در بر خواهد گرفت.»
وظیفه با اشاره به کاهش بارش و ذوب برف و کاهش ذخیره آبی در مناطق کوهستانی گفت: «در حال حاضر نیز می‌توان گفت که بسیاری از نقاط ایران در جنوب و شرق کشور در شرایط تنش آبی هستند و کاهش بارش‌ها می‌تواند حتی روی تامین آب شرب نیز اثرات خود را نشان دهد.»
عیسی کلانتری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران نیز ضمن تاکید بر نبود اولویت در مصرف آب و کاهش ذخایر آب تجدیدپذیر از ورود ایران به مرحله «ورشکستگی آبی» خبر داد.
در همین زمینه مسولان شرکت آب و فاضلاب ایران هشدار دادند که ایران تابستان سختی در پیش خواهد داشت و به احتمال قریب به یقین ایرانیان با جیره‌بندی آب و برق مواجه می‌شوند.

گفتنی است بحران بی‌آبی و خشکسالی در ایران تنها به دلایل زیست‌محیطی خلاصه نمی‌شود. به گفته کارشناسان محیط زیست، حفر هزاران چاه به طور بی‌رویه و کارشناسی‌ نشده در سراسر کشور، برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، سدسازی‌های غیراصولی و ضد اکولوژیکی، ورود آلودگی‌های جدید با مواد رادیواکتیو و انرژی‌های اتمی به آب‌های جاری یا ذخیره، تخریب جنگل‌ها و این دست اقدامات دولت در چهل سال اخیر منجر به نابودی محیط زیست ایران و سوق دادن آن به بیابانی به نام ایران خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم