محمد خاتمی در پیامی کوتاه و گنگ مردم ایران را به مشارکت در انتخابات دعوت کرد

خاتمی انتخابات را عرصه سرنوشت توصیف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران با صدور بیانیه‌ای کوتاه با نامیدن عرصه انتخابات به «عرصه سرنوشت»، خواستار مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شد.
روزنامه «فرهیختگان»، یک شنبه 23 خرداد، پیام کوتاه خاتمی در رابطه با انتخابات را منتشر کرده است. رئیس جمهوری دوران «اصلاحات»، در این پیام نوشته: «در این فضای سرد و افسرده، درحالی‌که جامعه ما نیاز به نشاط و امید و اشتیاق به شرکت در عرصه سرنوشت دارد، امیدوارم همه تشکل‌ها و احزاب و جریان‌های سیاسی و ملی بتوانند در این برهه حساس مسئولیت خود را نسبت به میهن و مردم به درستی بشناسند و در انجام مسئولیت موفق باشند.»
خاتمی که در انتخابات ریاست جمهوری پیشین با پیام «تکرار می‌کنم»، مردم را به پای صندوق‌های رای دعوت کرد، بدون اشاره به وضعیت کنونی و شرایطی که شورای نگهبان با رد صلاحیت‌های گسترده به وجود آورده در پیامی که از سوی برخی ناظران چندپهلو ‌و گنگ عنوان شده است به طور ضمنی مردم را به حضور در انتخابات دعوت کرده است.
او که از سال 76 تا 84 ریاست جمهوری ایران را برعهده داشت در اواخر دوران ریاستش گفته بود که مقام ریاست جمهوری در ایران در حد یک «تدارکاتچی» تنزل یافته است.
خاتمی که توسط یک «جریان اجتماعی» نیرومند و پایگاه اجتماعی گسترده با شعار «اصلاحات سیاسی» به ریاست جمهوری رسید هرگز حاضر به پذیرش رهبری جریان اجتماعی اصلاحات نشد و صراحتا اعلام کرد که او رئیس جریان اصلاحات نبوده و رئیس «جمهوری اسلامی ایران» است.
بسیاری از ناظران سیاسی سخنان و مواضع خاتمی در دوران ریاست جمهوری وی و پس از آن را مقدمه تفکیک میان «پایگاه اجتماعی» و «مقام سیاسی» در جریان اصلاحات به شمار آوردند که در نهایت چنین رویکردی به سرکوب هر گونه روند اصلاحات در ایران و به تقویت حاکمیت مطلقه رهبر جمهوری اسلامی منجر شد.
انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه 28 خرداد برگزار شود. شورای نگهبان با استفاده از ابزار نظارت استصوابی تنها به 7 نامزد از میان 592 داوطلب صلاحیت حضور در انتخابات داد. پیش‌بینی می‌شود نرخ مشارکت در این انتخابات به طور بی‌سابقه‌ای کاهش داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم