بلینکن: برنامه هسته‌ای ایران در حال نزدیک شدن به مرحله غیرقابل کنترل است

آمریکا: حمایت‌های روسیه از ایران را نادیده نمی‌گیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 13 ژوئن 2021 گفت که برنامه هسته‌ای ایران در حال نزدیک شدن به مرحله‌ای است که کنترل آن دشوار خواهد بود.
بلینکن گفت که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران رسیدن هرچه سریع‌تر به توافق را ناگزیر می‌کند.
او درباره نقش روسیه در این مذاکرات هم گفت: «نیاز ما به روسیه در مذاکرات هسته‌ای سبب نخواهد شد که حمایت روسیه از ایران را نادیده بگیریم.»
سفیر روسیه در آژانس پیشتر گفت که هیات‌های مذاکره‌کننده روسیه و ایران درباره مشکلات مربوط به توافق هسته‌ای دیدار و تبادل نظر کرده‌اند.
دیپلمات‌های غربی هم به رسانه‌ها گفتند برای توافق درباره نقاط اختلافی به «هفته‌ها» زمان نیاز است. روزنامه «واشینگتن پست» به نقل از منابع دیپلماتیک حاضر در مذاکرات گزارش کرد که «بی‌اعتمادی» یکی از مشکلات اصلی روند مذاکرات است.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای، روز شنبه 12 ژوئن 2021 پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت که فکر نمی‌کند طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ظرف هفته جاری بتوانند به جمع بندی نهایی برسند.
میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس هم پس از این نشست گفت: «در مسیر درست پیش می‌رویم، اما نه با سرعتی که می‌خواهیم. به چند هفته‌ دیگر نیاز داریم روی موضوعات جانبی توافق کرده و به موضوعات اصلی برسیم. در حال حاضر موضوع اصلی این است که توافقی که حاصل می‌شود، چگونه اجرا شود و چه کسی چه کاری انجام دهد. این موضوع هنوز حل نشده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید