آغاز دور ششم مذاکرات وین؛ ایران خواستار رفع کل تحریم‌های ترامپ شد‎

واکنش منفی ایران به لغو برخی تحریم‌ها از سوی دولت بایدن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، بعد از ظهر شنبه اعلام کرد ششمین دور مذاکرات میان ایران و کمسیون برجام آغاز شد.

اولیانوف ضمن اعلام این خبر، در حساب توئیتری خود نوشت: «همه شرکت‌کنندگان بر عزم خود برای به نتیجه رساندن موفقیت‌آمیز مذاکرات تأکید کردند. همه ما می‌خواهیم آن را سریعا انجام دهیم، اما کیفیت سند نتیجه در اولویت قرار دارد.»

قبل از آن، عباس عراقچی رئیس تیم مذاکره کننده ایران، روز شنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «ترامپ رفته است، اما تحریم‌های غیرقانونی و جنایت‌بار او همچنان برقرارند. نیازی به اشک تمساح نیست وقتی که تلاش‌های آمریکا برای تحمیل رنج و مصیبت به 82 میلیون ایرانی ادامه دارد. تروریسم اقتصادی، آن هم در بحبوحه بیماری کرونا، جنایت علیه بشریت است.»

عبارت «اشک تمساح گویا» از سوی عراقچی گویا پاسخی است به اظهارات رابرت مالی فرستاده ويژه آمريكا در امور ایران، که روز جمعه، ضمن ابراز ناراحتی از مرگ ساسان نیک نفس زندانی سياسی در زندان تهران كه در 5 ژوئن اتفاق افتاد، خواستار «احترام به حقوق بشر و آزادی بيان» شد.

واکنش به لغو برخی تحریم‌ها

هم‌زمان، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به خارج شدن نام سه شخصیت ایرانی از لیست تحریم های آمریکا این اقدام را ناکافی دانست و روز شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «خارج کردن گزینشی اسامی از فهرست تحریم‌شدگان، نه به گفت‌وگوهای برجام مربوط است و نه به عنوان پیامی از حسن نیت دیده می‌شود.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر پنجشنبه 20 خرداد در بیانیه‌ای گفت تحریم‌ها علیه سه مقام پیشین ایران از جمله احمد قلعه‌بانی، مدیر کل سابق شرکت ملی نفت ایران، فرزاد بازرگان، مدیر کل شرکت اینترترید هنگ‌کنگ و محمد معینی، یکی از مدیران تجاری شرکت بازرگانی نفت ایران را لغو کرده است.

مطابق این بیانیه، شرکت کشتیرانی چارمینگ و شرکت مدیریت کشتی آکسینگ شانگهای نیز از لیست حریمها برداشته شده‌اند.

فشار در کنگره

همزمان پت تومی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت پنسیلوانیا و عضو ارشد کمیته بانکی سنا، در نامه‌ای رسمی‌ به جنت یلن، وزیر خزانه‌داری، که نسخه‌ای از آن به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، نیز ارسال شد از برداشتن تحریم ها علیه مقامات و شرکت های ایرانی به‌شدت انتقاد کرد.

اقدام دولت بایدن در رفع تحریم علیه برخی شخصیت‌ها و شرکت‌های ایرانی در آستانه دور ششم مذاکرات اتمی وین گامی برای شکستن بن‌بست این مذاکرات به‌شمار رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم