آخرین دور مناظره‌های کاندیداها برای شکستن فضای سرد انتخاباتی

پیش‌بینی می‌شود نرخ مشارکت در انتخابات پیش رو کاهش بی‌سابقه‌ای خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که بسیاری از رسانه‌های داخلی اذعان کرده‌اند مناظره‌های تلویزیونی نتوانسته فضای سرد انتخاباتی در ایران را گرم کند امروز شنبه 22 خرداد سومین و آخرین مناظره میان نامزدها برگزار می‌شود.

این مناظره با عنوان کلی و گنگ «دغدغه‌های مردم» در ساعت 17:00 به وقت تهران میان هفت نامزد مورد تایید شورای نگهبان از شبکه اول تلویزیون رسمی ایران برگزار خواهد شد.

مناظرات تلویزیونی نامزدهای انتخابات که توسط تلویزیون رسمی ایران مدیریت و اجرا می‌شود انتقادات بسیاری را برانگیخته است. شهروندان و فعالان سیاسی تاکید کرده‌اند این مناظرات به عمد و آگاهانه مسائل مهم جامعه و مردم ایران را نادیده گرفته است.

طبق نظرسنجی ایسپا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، 30.7 درصد از مردم دور اول مناظرات را تماشا کردند و دور دوم نیز 37 درصد بیننده داشته است.

مناظره اول شنبه 15 خرداد با موضوع «اقتصادی» و مناظره دوم سه‌شنبه 18 خرداد با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزارشد و هر کدام بیش از سه ساعت طول کشید.

طبق آخرین برآورد ایسپا در 20 خرداد، نرخ مشارکت شهروندان در انتخابات 41 درصد است. ایسپا در 17 خرداد برآورد کرده بود که 38 درصد در انتخابات شرکت خواهند کرد.

هر چند نظرسنجی‌های داخلی در ایران به دلایل فراوانی قابل اتکا نیستند و نهادهای مستقل و حرفه‌ای ارزیابی نظر شهروندان در ایران وجود ندارد، با این وجود طبق همین برآوردها جمهوری اسلامی در آستانه پایین‌ترین حضور انتخاباتی شهروندان ایرانی قرار دارد.

گفتنی است که شورای نگهبان از میان 592 داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ایران تنها 7 نفر را تایید صلاحیت کرد.

کارزارهای گسترده تحریم

در این دور از انتخابات شعار تحریم و عدم مشارکت بسیار رساتر از گذشته توسط فعالان و شهروندان در داخل و خارج از ایران مطرح شده است. پویش‌هایی چون «رای_بی_رای»، «انگشت_در_خون» و «نه به انتخابات نمایشی» از جمله کارزارهای فعال فع برای تحریم انتخابات هستند.

سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ایران قرار است جمعه 28 خرداد برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم