نماینده ویژه آمریکا در امور ایران: از درگذشت ساسان نیک‌ نفس در زندان غمگین شدم

رابرت مالی خواستار «احترام به حقوق بشر و آزادی بيان» شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رابرت مالی فرستاده ويژه آمريكا در امور ایران، با ابراز ناراحتی از مرگ ساسان نیک نفس زندانی سياسی در زندان تهران كه در 5 ژوئن اتفاق افتاد، خواستار «احترام به حقوق بشر و آزادی بيان» شد.
رابرت مالی در توییتر خود نوشت «از خبر درگذشت ساسان نیک نفس در زندان تهران بزرگ غمگین شدم. این مرد 36 ساله صاحب دو فرزند، ناعادلانه و تنها به خاطر بیان عقایدش در رسانه‌های اجتماعی، زندانی شد. او به شکلی ظالمانه از دسترسی به حق مرخصی درمانی محروم بود. حقوق بشر باید محترم شناخته شود».

گفتنی است ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی و امنیتی محبوس در زندان بزرگ تهران که از بیمارهای مزمن و متعددی رنج می‌برد، در داخل زندان درگذشت.

شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، او را به اتهام اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری، به 8 سال زندان محکوم کرده بود.
در پی اعلام خبر درگذشت ساسان نیک‌نفس در زندان، سازمان حقوق بشر ایران روز 17 خرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «ساسان نیک نفس، فعال مدنی محبوس در زندان تهران بزرگ، بر اثر بی‌توجهی مسئولان زندان و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی، جان خود را از دست داده‌است. او که از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد، شرایط تحمل حبس را نداشت اما مقام‌های قضایی با آزادی‌اش مخالفت کرده بودند».

ساسان  نیک‌نفس
ساسان نیک‌نفس


شایان ذکر است که این نخسین بار نیست که یکی از زندانیان بر اثر عدم توجه کافی مسئولان زندان به درمان و مراقبت‌های پزشکی جان خود را از دست می‌دهد. اسفندماه سال گذشته بهنام محجوبی، درویش زندانی، پس از اینکه در زندان به اغما رفت به بیمارستان منتقل شد و اندکی بعد درگذشت.
پزشکی قانونی برای بهنام محجوبی نیز حکم عدم تحمل کیفر صادر کرده بود، اما مسئولان زندانی مانع آزادی او شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم