.
.
.

قطعی هم‌زمان آب و برق در برخی از کلان شهرهای ایران

ایران در آستانه فصل گرما با کمبود 6هزار مگاوات برق روبرو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از کلان شهرها و بسیاری از شهرهای متوسط و کوچک ایران، در آستانه فصل تابستان، دچار قطعی هم زمان آب و برق شده‌اند.

شماری از خبرگزاری‌های داخلی ایران، روز جمعه 21 خرداد، از قطع آب در برخی از کلان شهرها مانند اصفهان، کرج و اراک خبر داده‌اند.

محمدرضا بختیاری، مدیر عامل شرکت آبفای استان تهران، گفته، مصرف آب شرب در پایتخت ایران، 20 درصد بیشتر از دیگر شهرهای کشور است و مردم تهران هر روز به اندازه حجم دریاچه «چیتگر»، آب شرب مصرف می‌کنند.

بنا بر اعلام شرکت «آبفا»، هر سال مصرف آب در زمستان به حدود 2میلیون و 600 هزار مترمکعب می‌رسید، اما امسال در هیچ روزی مصرف‌ آب تهران کمتر از سه میلیون مترمکعب نبوده است.

به گفته مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران، در حال حاضر 20 درصد مردم تهران بالای الگوی مصرف آب مصرف می‌کنند.

مسولان آبفا قبلا هشدار داده بودند که ایران تابستان سختی در پیش خواهد داشت و به احتمال قریب به یقین ایرانیان با جیره‌بندی آب و برق مواجه می‌شوند.

بنا به گفته رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، تابستان امسال خشک‌ترین تابستان 50 سال اخیر است و کم آبی موجب از کار افتادن بخشی از ظرفیت نیروگاه‌های برقابی و کاهش تولید برق نیز شده است.


کمبود 6هزار مگاوات برق در آستانه تابستان

از سویی دیگر مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران گفت: «هفته آینده که هفته گرمتری خواهد بود اوج نیاز (پیک) مصرف به 60هزار مگاوات افزایش می‌یابد.»

وی ادامه داد: «پیش‌بینی این است که بتوان 54هزار مگاوات از این میزان را تولید برق کرد.»

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، چهارشنبه گذشته در ساعت 12 و 48 دقیقه، میزان مصرف برق در ایران به رقم 57هزار و 566 مگاوات رسید.

این میزان مصرف برق درحالی ثبت شد که در مدت مشابه آن در سال قبل 51 هزار 442 مگاوات مصرف شده بود.

ورشکستگی آبی

پیشتر عیسی کلانتری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران، ضمن تاکید بر نبود اولویت در مصرف آب و کاهش ذخایر آب تجدیدپذیر از ورود ایران به مرحله «ورشکستگی آبی» خبر داد.

کلانتری تصریح کرد که «70درصد جمعیت کشور زیر 700متر مکعب آب تجدیدپذیر خواهد داشت این یعنی اینکه کشور به مرحله ورشکستگی آب رسیده است.»

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ایران نیز گفته بود که «خشکسالی بی‌سابقه در انتظار ایران است و سایه شوم خشکسالی بعد از کرونا در سال 1400 ایران را در بر خواهد گرفت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم